reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Są dowody, że u wybrzeży Włoch mafia topiła statki z toksycznymi odpadami


22 września 2009

Wszystko wskazuje na to, że po latach poszukiwań znaleziono pierwszy dowód potwierdzający, iż mafia z Kalabrii topiła u wybrzeży Włoch statki przewożące beczki z odpadami radioaktywnymi i licznymi toksycznymi substancjami. Kilkanaście mil morskich od miejscowości Cetraro, na południu kraju, odnaleziono prawdopodobnie wrak statku handlowego z groźnym ładunkiem, który zaginął w tajemniczych okolicznościach w 1992 roku.

Jednostkę namierzył na głębokości 480 metrów podmorski robot. Z pierwszych obserwacji wraku wynika, że poszedł na dno w rezultacie podłożenia ładunków wybuchowych.

Zdaniem ekspertów można być niemal pewnym, że wrak to poszukiwany od lat statek "Cunsky", który według zeznań nawróconego mafiosa miał na pokładzie 120 beczek z toksycznymi substancjami. Jeżeli przypuszczenia te potwierdzą się, na światło dzienne może wyjść jeden z największych we Włoszech skandali z przestępczym upłynnianiem toksycznych materiałów.

Takich statków zatopiono być może około trzydziestu - podkreślają włoskie media. Asesor do spraw ochrony środowiska z Kalabrii Silvestro Greco twierdzi wręcz, że wody wokół Półwyspu Apenińskiego pełne są takich wraków i beczek. Stanowią one zagrożenie dla całego basenu Morza Śródziemnego - ostrzegł.

Media podkreślają, że statek został zatopiony w wyniku porozumienia między kilkoma klanami kalabryjskiej mafii - 'ndranghety, które prawie 20 lat temu postanowiły zaangażować się w upłynnianie toksycznych substancji. Przejęły nad tym całkowitą kontrolę, a w rezultacie tego przestępczego procederu tzw. ekomafia ukryła w ziemi i w morzu ogromne ilości najbardziej szkodliwych odpadów, także promieniotwórczych.

Centrolewicowa opozycja domaga się, aby rząd Silvio Berlusconiego przedstawił natychmiast w parlamencie informację na temat znaleziska u wybrzeży Kalabrii. Działacze ochrony środowiska i parlamentarzyści opozycji mówią, że tajemnica statków z niebezpiecznymi ładunkami powinna była być rozwiązana już wiele lat temu.

Najwięcej informacji może przekazać w tej sprawie współpracujący z wymiarem sprawiedliwości były członek kalabryjskiej mafii Francesco Fonti, który w złożonych przed laty zeznaniach powiedział, że osobiście uczestniczył w zatopieniu dwóch statków. Ponadto ujawnił, że wie o co najmniej 30 innych takich przypadkach. Teraz, po znalezieniu wraku, prokuratura zamierza ponownie go przesłuchać.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy i czy w ogóle zostanie podjęta delikatna ze względu na podejrzany ładunek operacja wydobycia wraku.

źródło: Gazeta Prawna