reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

NASA opracowała nową mapę położenia na orbitach kosmicznych śmieci


21 września 2009

Na orbitach okołoziemskich krąży około 19 tys. części kosmicznych śmieci o długości ponad 10 centymetrów każda. Poinformował o tym opublikowany ostatnio przez amerykańską agencję badań kosmicznych NASA raport na temat poziomu "zanieczyszczenia" kosmosu, uzupełniony mapą rozmieszczenia tych przedmiotów.

Przy sporządzaniu wykazu obiektów wykorzystano najnowsze dane Kosmicznej Służby Obserwacji oraz sprawozdania opracowane przez Urząd ds. Orbitalnych Śmieci NASA. Opracowana mapa wygląda na dość bulwersującą, jednakże - jak zapewniają w NASA - sytuacja nie jest tak zła jak się wydaje, chociaż każdego roku na orbicie pojawiają się nowe śmieci kosmiczne.

"Zderzenia między dużymi obiektami są niesłychanie rzadkie. Orbita każdej większej części śmieci jest dobrze znana. Jeśli którakolwiek z nich będzie znajdować się na drodze czynnego satelity NASA, eksperci Centrum Sterowania Lotami mogą zmienić tor loty satelity, by nie zagrażało mu niebezpieczeństwo" - podkreślają specjaliści NASA.

Agencja ta regularnie podejmuje działania, aby aparaty kosmiczne nie zderzały się ze śmieciami. Tak np. przed kilku dniami wahadłowiec Discovery po locie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) musiał zboczyć z kursu, by nie zdarzyć się z fragmentem śmieci. Natomiast koło samej MSK przeleciała część europejskiej rakiety nośnej. Na szczęście, nie trzeba było zmieniać kursu orbitalnego kompleksu, gdyż część o powierzchni około 18 metrów kwadratowych przeleciała w odległości około 3 kilometrów od MSK.

źródło: PAP - Nauka w Polsce