reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kary za brak instrukcji do urządzeń na baterie


15 września 2009

Nawet 100 tys. zł może grozić przedsiębiorcy, który do sprzętu na baterie nie dołączy polskiej instrukcji z informacją o tym, jak wymontować takie ogniwa.

Dzisiaj (12 września) wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r.o bateriach i akumulatorach (Dz. U. nr 79, poz. 666), które wprowadzają kary m.in. za brak dołączenie do produktu zasilanego bateriami instrukcji o sposobie demontażu ogniw z urządzenia. Zgodnie z prawem informacja taka musi być w języku polskim. Jeżeli przedsiębiorca, który wprowadza dany produkt na polski rynek nie dopełni tego obowiązku, to najmniej zapłaci 1 tys. zł, a maksymalnie nawet 100 tys. zł. Instrukcja taka musi zawierać także informację o tym jaki rodzaj baterii lub akumulatorów znajduje się w urządzeniu.

Wchodzące dzisiaj w życie przepisy nakładają także nowe obowiązki na sklepy oraz hurtownie. Jeżeli takie jednostki handlowe mają w swojej ofercie baterie lub akumulatory, to będą musiały nieodpłatnie przyjmować zużyte ogniwa od swoich klientów. W przypadku sklepu obowiązek taki obejmie te jednostki, których powierzchnia handlowa przekracza 25 mkw.

Odebrane od klientów stare bateria czy akumulatory mają być przekazywane do firm prowadzących punkt zbierania odpadów, które posiadają zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów w postaci zużytych baterii lub akumulatorów. Sklep lub hurtownia może przekazywać zebrane stare ogniwa także firmie, która zajmuje się odbiorem odpadów komunalnych.

Jeżeli sklep nie przyjmie od klienta starej baterii, gdy ten chce się jej pozbyć, to narazi się na karę grzywny. Tak samo będzie w przypadku, gdy sprzedawca zażąda pieniędzy za przyjęcie zużytych baterii lub akumulatorów.

Nowe przepisy mają na celu organizację systemu selektywnego zbierania baterii i akumulatorów. Regulacje ta mają sprawić, że stare baterie, które zawierają szkodliwe dla środowiska substancje nie wylądują w koszu wraz z innymi śmieciami.

źródło: Gazeta Prawna