reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zmuszą opolan do segregowania bioodpadów


15 września 2009

Za trzy miesiące radni Opola przyjmą uchwałę o utrzymaniu czystości i porządku w mieście. Wydział ochrony środowiska i ekolodzy zabiegają, by zmuszała ona opolan do segregowania także bioodpadów. - Inaczej miastu grożą poważne kary - mówią.

Cała sprawa rozbija się o procentową zawartość bioodpadów - czyli ulegających biodegradacji odpadów zielonych, kuchennych, papieru, większej części tekstyliów oraz odpadów wielkogabarytowych - w śmieciach na opolskim składowisku.

Spór, ile trzeba zredukować?

Unia Europejska ustaliła, że Polska musi do 2010 roku zmniejszyć ilość takich śmieci lądujących na składowisku, aby miasta starały się je przetwarzać w jakieś alternatywne paliwa lub odzyskiwać w postaci nawozu czy kompostu. Do przyszłego roku mamy więc przekazywać wysypiskom o jedną czwartą mniej bioodpadów, niż robiliśmy to w roku 1995. W Opolu uznano, że 14 lat temu wyrzucaliśmy około 20 tys. ton bioodpadów - zatem po roku 2010 na opolskie wysypisko śmieci nie może trafiać więcej niż 15 tys. ton. Miasto zakłada, że nadal wyrzucamy tyle samo takich śmieci jak wówczas, stąd w rok trzeba się pozbyć ponad 5 tys. ton.

Tymczasem ekolodzy biją na alarm, bo ich zdaniem założenia te są błędne, gdyż o wiele więcej bioodpadów trafia na miejskie składowiska. - A jeśli tak jest, może to miasto słono kosztować - mówią opolskie pozarządowe organizacje ekologiczne.

Bo według ekologów ilość bioodpadów na wysypiskach stanowi między 50 a 60 proc. wszystkich śmieci. Te dane potwierdza m.in. niezależny Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, który specjalizuje się w monitorowaniu gospodarki odpadami. - Przeprowadzaliśmy badania w wielu polskich miastach i wynikało z nich, że ilość bioodpadów na ich składowiskach wynosi ponad 50 proc. - mówi Lidia Sieja z IETU. - Jestem przekonana, że Opole nie może zasadniczo odbiegać od wyników innych miast.

W Opolu połowa ze wszystkich śmieci wyrzucanych w ciągu roku to ok. 27 tys. ton, więc miasto musi pozbyć się w rok co najmniej 13 tys., a nie 5 tys. ton bioodpadów.

To tylko plan

Miasto jednak upiera się, że założenia, iż bioodpady stanowią tylko ok. 30 proc. wszystkich śmieci na wysypisku, są także podparte wyliczeniami. Badania przeprowadziła w ubiegłym roku firma Energopomiar Gliwice. Od tamtej pory monitoruje też to Zakład Komunalny w Opolu. - Ale na ostateczne wyniki czekamy, bo brakuje nam kilku danych - mówi Andrzej Czajkowski, prezes ZK.

- Jeśli wyniki badań pokażą, że tych bioodpadów będzie 29, 30, 40 proc., to dobrze. Jeśli ich ilość będzie wyższa, to być może nie osiągniemy zakładanych przez Unię poziomów - mówi Małgorzata Rabiega, naczelniczka wydziału ochrony środowiska i rolnictwa miasta Opola. Dodaje jednak szybko, że z dotychczasowych wyliczeń wynika, że można być raczej spokojnym.

Tomasz Wolny, prezes Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych "Silesia", zastanawia się, po co miasto uchwaliło plan, który przewiduje, że Opole spełni tzw. dyrektywy śmieciowe, skoro rzeczywistość może się okazać inna. - Bo to jest tylko plan, który wyznacza nam kierunek - odpowiada z kolei Czajkowski.

Musimy zacząć od domów

Bez względu na ostateczne wyniki i miasto, i ekolodzy zdają sobie sprawę, że należy jak najszybciej coś zrobić, aby spełnić unijne normy (by nie być narażonym na wysokie kary) nie tylko na 2010 rok, ale nawet na rok 2020, kiedy to liczba składowanych bioodpadów musi być ograniczona aż o 75 proc.

Dlatego miasto i ekolodzy mówią jednym głosem: - Najlepszym rozwiązaniem jest segregacja śmieci u źródła, czyli segregowanie wszystkiego, co się da, już na samym początku, czyli w domu, także więc i bioodpadów - mówi Rabiega. - Zastanawiamy się również nad rozbudowaniem sortowni i kompostowni, by odzyskiwać jak największą ilość bioodpadów.

Konkretne rozwiązania proponują opolscy ekolodzy. - Chcemy wprowadzić brązowe pojemniki dla wszystkich posesji jednorodzinnych w Opolu oraz dla niskiej zabudowy blokowej na Chabrach. Dodatkowo postulujemy, by miasto wprowadziło system selektywnej zbiórki papieru do niebieskich pojemników w całym Opolu i zbiórkę bioodpadów na cmentarzach i targowiskach. Chcemy również zainicjować akcję zbierania choinek bożonarodzeniowych w styczniu - mówi Wolny.

Ostateczną decyzję w sprawie strategii działania miasta na tym polu ratusz podejmie po 17 września.

Dlaczego warto segregować bioodpady

- wydłuża się żywotność składowiska śmieci, ponieważ trafia na nie mniej odpadów,

- powstaje cenny kompost mający szerokie zastosowanie np. w utrzymaniu zieleni w mieście,

- spadają koszty wywozu odpadów komunalnych niesegregowanych,

- nie występuje proces gnicia odpadów zmieszanych, co zmniejsza nieprzyjemny zapach ze śmietników,

- przyczyniamy się do ponownego wprowadzania składników mineralnych do gleby,

- nie spalamy roślin, chwastów i trawy, przez co zmniejszamy emisję szkodliwych substancji do powietrza,

- państwo (a także i miasto) unika wysokich kar finansowych nałożonych przez UE.

źródło: Gazeta Wyborcza
var ra_dxx = 35114; var ra_artxx = 7024759; var ra_rating = 5; var ra_rating_half = 'false';