reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ogólnopolski Start Akcji Sprzątanie świata


11 września 2009

11 września 2009 r. w Koszalinie rozpocznie się piętnasta edycja „Sprzątania Świata 2009”. Dlaczego postanowiono, że ogólnopolska inauguracja kampania na rzecz zrównoważonego rozwoju „Pomagajmy Ziemi – codziennie” rozpocznie się w Koszalinie? Odpowiedź jest prosta: Koszalin to Miasto Zielone, a my, koszalinianie, codziennie pokazujemy jak decyzje podejmowane w domu, szkole, pracy czy sklepie mogą wpływać na środowisko, w którym żyjemy.

W Polsce koordynacją międzynarodowej akcji „Sprzątania Świata” zajmuje się fundacja „Nasza Ziemia”, która została powołana w 1994 roku przez Mirę Stanisławską - Meysztowicz. Akcja „Sprzątanie świata” zmieniła atmosferę społeczną wokół sprawy odpadów i przyczyniła się do uchwalenia przez Sejm ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gminy likwidują dzikie wysypiska, egzekwują od mieszkańców umowy na wywóz odpadów, wprowadzają segregację, budują bezpieczne składowiska i instalacje dla odzysku odpadów. Corocznie do sprzątania stają miliony uczestników, a efektem akcji są tysiące ton zebranych śmieci i odzyskanych surowców wtórnych. Takie postawienie sprawy wpływa na świadomość ekologiczną społeczeństwa. W Koszalinie na ekologię stawia się od dawna, a z jej założeniami mieszkańcy zapoznają się od najmłodszych lat w działającym w ramach Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Centrum Edukacji Ekologicznej .

W samo południe w Starostwie Powiatowym w Koszalinie rozpoczną się natomiast warsztaty dla nauczycieli.
W godz. 15-19 organizatorzy zapraszają do Centrum Handlowo-Rozrywkowego „Forum”. Główną atrakcją będzie ekogra, w której może wziąć udział każdy, polegającej na poszukiwaniu wiedzy, czyli znajdowania na terenie „Forum” odpowiedzi na pytania zawarte na specjalnej karcie startowej. Poza tym na specjalnej scenie zaprezentują się dzieci i młodzież, które przedstawią swoją wizję ochrony środowiska – nie zabraknie popisów artystycznych oraz pokazu mody ekologicznej. Oprócz tego ponownie obejrzeć będzie można urządzenia sprzątające, a także zapoznać się z ekologiczną ofertą koszalińskich firm i obejrzeć pokaz garfficiarzy, którzy „przystroją” śmieciarkę Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w ekologiczne klimaty. O godz. 18 na scenie pojawi się DJ Zaju, który przez 60 minut zabawiać będzie muzyką przyjazną dla ucha.

- Do ekologii w dzisiejszych czasach chyba już nikogo nie należy specjalnie przekonywać, ale nasze wygodnictwo sprawia, że w praktyce nie wszyscy stosują się do zasad zalecanych przez obrońców środowiska naturalnego – uważa prezydent Mirosław Mikietyński. – Dlatego działania, którym przyświeca Fundacja „Nasza Ziemia”, należy traktować w kategoriach wskazówki i przypominania o rzeczach, o których w codziennej krzątaninie życia najczęściej zapominamy.

- Dbając o ziemię, dbamy także o siebie – uważa Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, a jednocześnie prezes koszalińskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. – O ekologię można dbać na różne sposoby: od segregowania zużytych materiałów, przez nowoczesne metody składowania i obróbki odpadów, po wykorzystanie surowców wtórnych. Najważniejsze jednak, aby działania prowadzić systematycznie i ze zrozumieniem wagi tematu.

W organizację imprezy zaangażowała się oczywiście Fundacja „Nasza Ziemia” oraz Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami, Fundacja „Nauka dla Środowiska”, Centrum Kultury 105, Centrum Handlowo-Rozrywkowe „Forum” oraz liczne koszalińskie placówki oświatowe. Wsparł ją Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Naszym zadaniem jest finansowe wspieranie działalności związanej z ekologią. A „Sprzątanie Świata” to wizytówka, pokazuje jak skutecznie walczyć o naturalne środowisko. Dlatego o kwestionowaniu wsparcia tej inicjatywy nikt nawet nie wspominał – mówi Jacek Chrzanowski, szef WFOŚiGW w Szczecinie.

Szczegóły dotyczące "Sprzątania Świata" w Centrum Handlowo-Rozrywkowym „Forum”

a. Punkty wystawiennicze
Planowanych jest wystawienie punktów wystawienniczych, w których prezentowały się będą firmy, instytucje, jednostki miejskie, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, zbiórką odpadów. Planuje się usytuowanie ekspozycji na parterze galerii, tak aby uczestniczy mogli bez przeszkód odwiedzać wystawców i uczestniczyć w przygotowanych przez nich prezentacjach, inicjatywach.

b. Wielkogabarytowe Eko-sprzęty (wydzielone miejsce na parkingu przed Forum)
Planuje się przejazd zespołu transportowego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej
w Koszalinie głównymi ulicami miasta spod Ratusza do Centrum Handlowo-Rozrywkowego Forum. Będzie to miało miejsce po oficjalnym rozpoczęciu akcji w okolicach godziny. Przed Centrum planowane jest zorganizowanie parkingu samochodów i pojazdów transportowych, wielkogabarytowych wykorzystywanych przez PGK do pracy przy selektywnej zbiórce odpadów, czy też składowaniu odpadów. Zaproponowana forma będzie miała charakter otwarty dla mieszkańców. Dodatkowo wystawione będą dwa wozy, które w godzinach popołudniowych będą malowane przez grupę osób zajmujących się graffiti.

c. Gra terenowa
Planowane jest zorganizowanie gry terenowej skierowanej dla grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych. Zakłada się przeprowadzenie gry na parterze Centrum Forum. Gra oparta będzie o przygotowane na te okoliczność tablice informacyjno-edukacyjne, na których znajdować się będą ciekawostki związane z akcją sprzątania świata i odpadami. Przygotowane atrakcyjnej graficznie wizualizacji w postaci plakatów, naklejek, plansz pozwoli na włączenie szerokiej grupy uczestników – klientów Centrum Handlowego. Przygotowane zostaną ulotki, na których zaznaczone będą miejsca, do których należy przybyć i wykonać określone zadanie, czynność, etc. Przygotowany scenariusz gry pozwoli na aktywne połączenie nauki i zabawy, pozwoli to również na zdobywanie nowej wiedzy i doświadczenia w sposób niestandardowy. Poprzez zaproponowane różnorodne formy przekazywania informacji – gry, prezentacje, filmiki, prace manualne, łamigłówki możliwa będzie szeroka promocja idei sprzątania świata. Każdy z uczestników otrzyma drobne przyjazne środowisku gadżety, które stanowiły będą praktyczne nagrody. Dlatego też nikt nie pozostanie bez ekologicznej pamiątki, oraz pozytywnych wrażeń.

d. Filmowo
Planuje się projekcje krótkich filmików o tematyce ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem promocji idei sprzątania świata i selektywnej zbiórki odpadów.

e. SCENA MAŁYCH I DUŻYCH FORM ARTYSTYCZNYCH (GODZ. 15.00-18.00)
W związku z chęcią zaprezentowanych różnorodnych form artystycznych w ujęciu ekologii i przyjaznych środowisku inicjatyw planuje się zorganizowanie dla placówek oświatowych: przedszkoli, szkół podstawowych sceny, na której prezentowały się będą dzieci z przygotowanymi na tą okoliczność występami artystycznymi, śpiew, taniec, balet pokazy mody. Czas działań na scenie godz. 15.00- 18.00. Palcówki będą miały do dyspozycji około 10 minut na scenie i możliwość zaprezentowania swojej aktywności artystycznej np. taniec, śpiew, balet, teatrzyk, pokaz mody ekologicznej.

Na zakończenie dnia ok. godz. 19 planowany jest występ zespołu muzycznego.