reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inspektorzy na tropie azbestu


09 września 2009

3 tysiące budynków w Warszawie jest jeszcze pokrytych szkodliwym dla środowiska i zdrowia ludzi azbestem. Ich inwentaryzację rozpoczęli inspektorzy, pracujący na zlecenie miejskiego Biura Ochrony Środowiska. Właściciele nieruchomości mogą się ubiegać o dofinansowanie nawet do 100 proc. kosztów demontażu rakotwórczego materiału.

Akcja odbywa się w ramach Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032. Osoby wykonujące prace będą posiadały imienne upoważnienia podpisane przez Dyrektora Biura Ochrony Środowiska. Będą udzielały warszawiakom informacji na temat stanu technicznego dachu, możliwości jego dalszej eksploatacji czy sposobu postępowania z niebezpiecznym pokryciem dachu. Poinformują też o możliwości uzyskania dofinansowania na usunięcie wyrobów azbestowych oraz pomogą w wypełnieniu odpowiednich dokumentów.

Najwięcej dachów zawierających azbest znajduje się w dzielnicach Białołęka (581 szt.) i Wawer (544 szt.).

Gminny i Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla m.st. Warszawy przyznaje dofinansowanie do realizacji przedsięwzięć w zakresie usunięcia odpadów zawierających azbest. Dotacje dotyczą dofinansowania do 100 proc. najniższych kosztów demontażu, transportu i oddania na składowisko odpadów niebezpiecznych. Wnioski mogą składać zarówno osoby fizyczne, jak i wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy. Przyjmowane są przez cały rok.

Najwięcej wyrobów zawierających azbest znalazło zastosowanie w budownictwie jako pokrycia dachowe obiektów budowlanych. Zawartość azbestu w tych wyrobach wynosi 10 - 15 proc., pozostałą ilość mieszanki cementowo-azbestowej stanowi cement portlandzki. Powierzchnia płyt azbestowo-cementowych podlega tzw. korozji. Zjawisko to polega na wymyciu z płyt cementu przez wodę i odsłonięciu włókien azbestowych, które następnie mogą przedostawać się do powietrza stanowiąc zagrożenie dla zdrowia ludzi.

źródło: PAP - Nauka w Polsce