reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Podwyżka cen za śmieci nie pomogła ekologii


04 września 2009

Za dużo odpadów trafia na składowiska. Ponad 90 proc. zebranych śmieci nie podlega segregacji. Nie zmieniło tego nawet podniesienie opłat środowiskowych o 500 proc.

Ilość odpadów na składowiskach w ubiegłym roku zmalała tylko o 3 proc. – wynika z szacunków Ministerstwa Środowiska, do których dotarła „Rz”. – Składowaniu podlega ponad 90 proc. odpadów komunalnych – przyznaje Grzegorz Zygan, dyrektor biura prasowego MŚ.

Polski wynik należy do najgorszych w Unii Europejskiej. Najlepiej z odzyskiem surowców wtórnych radzą sobie Niemcy, którzy tylko kilka procent śmieci umieszczają na składowiskach, podobnie jest w Danii.

Resort środowiska postanowił zniechęcić do umieszczania odpadów na składowiskach poprzez pięciokrotne podwyższenie opłaty środowiskowej za ten proceder: z 15 zł do 75 zł za tonę. W tym roku opłata wzrosła ponownie i wynosi już 100 zł. Efekt ekologiczny okazał się jednak bardzo mały – w ubiegłym roku na składowiskach umieszczono tylko o 280 tys. ton odpadów mniej niż w 2007 r.

Przedsiębiorstwa zajmujące się odbieraniem śmieci przerzuciły koszty na mieszkańców. Teraz za odbiór odpadów trzeba zapłacić nawet dwa razy więcej niż w 2007 r. Jednocześnie w statystykach ministerstwa za 2008 r. zabrakło ponad 600 tys. ton odpadów komunalnych. – Rzetelność informacji przysyłanych przez przedsiębiorców pozostawia dużo do życzenia. Ale nowelizacja ustawy o odpadach jest obecnie w parlamencie i przewidziano w niej zaostrzone sankcje za nieprzekazywanie pełnych, rzetelnych informacji – tłumaczy Małgorzata Szymborska, naczelnik Departamentu Gospodarki Odpadami MŚ.

Eksperci nie mają wątpliwości, że część odpadów jest wywożona nielegalnie, np. do lasów. – Innym powszechnym procederem jest przepuszczanie odpadów przez pseudosortownie. Po odzyskaniu 2 proc. surowców resztę firmy wywożą na składowiska – dodaje dr Lidia Sieja z Instytutu Technologii Terenów Uprzemysłowionych.

Nieefektywne podwyżki opłat środowiskowych krytykuje branża recyklingu. W tym roku wpływy z opłat wyniosą ok. miliarda złotych, ale fundusze te w niewielkim stopniu zostaną przeznaczone na odzysk surowców. – Gdyby te pieniądze trafiły do prywatnych firm zajmujących się recyklingiem, przyniosłyby znacznie lepszy efekt – uważa Jerzy Ziaja, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu.

Recyklerzy chcą m.in. dofinansowania swojej działalności, ale ministerstwo nie ma takich planów i pracuje nad zmianą ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Samorządy od dawna upominają się o prawo do przejęcia kontroli nad odpadami od prywatnych firm. Zgodnie z obecnymi przepisami mogą to zrobić tylko w wyniku referendum.

źródło: Rzeczpospolita