Reklama:
Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.
spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew
Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
Aktualności
- Wkładajmy więcej energii w OZE
- Odpadowa konferencja - online!
- Teatr z odpadów
- Śmieci w lesie
- Odpady do spalarni
- Wraki po europejsku
- Forum "Dobre praktyki w gospodarce odpadami"
- Konferencja podsumowująca projekt "EKON-u"
- Rozstrzygnięcie konkursu edukacyjnego dla szkół!
- Polska w obliczu pozwów KE
- Za śmieci do więzienia?
- Apel ekoobywatela
Ankieta
Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?pozostałe ankiety
Kraków przekonuje do oddawania przeterminowanych leków
Tabletki, drażetki, maści, lekarstwa w postaci płynnej, których termin przydatności minął, należy wrzucać do specjalnych pojemników. Konfiskatory znajdują się w każdej aptece biorącej udział w akcji: Z domu do apteki przynieś przeterminowane leki.
Zawartość substancji chemicznych w odpadach medycznych powoduje dużą szkodliwość dla zdrowia i środowiska naturalnego. Często zdarza się, że leki bez żadnego zabezpieczenia dostają się na wysypiska odpadów komunalnych. Józef Łoś, wojewódzki inspektor farmaceutyczny w Krakowie, mówi, że celem akcji jest ograniczenie skażenia środowiska toksycznymi substancjami.
W zbiórkę niepotrzebnych medykamentów zaangażowało się już ponad 60 krakowskich aptek. Placówki, które chcą uczestniczyć w akcji, zgłaszają się do Okręgowej Izby Aptekarskiej. Następnie są zatwierdzane przez Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Krakowie.
W aptece Pod Złotym Tygrysem konfiskator jest opróżniany kilka razy w miesiącu. Pacjenci przynoszą nawet kilkadziesiąt kilogramów leków miesięcznie. - Można nieodpłatnie wrzucać przeterminowane i niewykorzystane leki do pojemnika w naszej aptece. Nie wolno natomiast wkładać ampułek, strzykawek i termometrów rtęciowych, ponieważ stanowiłyby zagrożenie dla osób transportujących odpady - mówi farmaceuta z apteki Pod Złotym Tygrysem.
Ilość zbieranych leków wzrasta. Jak podkreśla farmaceutka Sabina Białas z apteki Pod Kopcem, ludzie kilka razy dziennie przychodzą i wrzucają lekarstwa.
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu podaje, że w ubiegłym roku zebrano w Krakowie 7,5 ton medykamentów. Lekarstwa trafiają do spalarni, gdzie są poddawane utylizacji termicznej.
- Do pojemnika przeważnie wrzucam niepotrzebne tabletki. Nie stanowi to dla mnie problemu, zwłaszcza że mieszkam blisko apteki, która należy do akcji - mówi Agnieszka Saran, studentka UJ. Dodaje również, że przydałaby się większa promocja masowego zbierania leków. - Myślę, że ważne jest budowanie świadomości wśród pacjentów i promowanie postaw proekologicznych - podkreśla.
Lekarstwa są utylizowane na koszt miasta. Właściciele aptek nie są obciążani finansowo. Za zakup konfiskatora i opróżnianie go są odpowiedzialne specjalistyczne firmy utylizacyjne, które mają podpisane umowy z Urzędem Miasta w Krakowie.
źródło: Gazeta Wyborcza