reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Rusza największa biogazownia


03 września 2009

Pierwsza w Polsce duża biogazownia o łącznej mocy 2,1 MW zostanie uruchomiona za tydzień w Liszkowie (województwo kujawsko-pomorskie).

Instalacja elektrociepłowni służyć będzie do otrzymywania biogazu z odpadów pochodzenia roślinnego w celu produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE).

– Biogazownictwo w Polsce będzie bardzo ważnym źródłem energii, która zwiększy stabilność jej podaży w skali kraju, a jednocześnie ułatwi wykonanie zobowiązań wspólnotowych nakazujących redukcję emisji zanieczyszczeń – zaznacza Zbigniew Szymandera, wiceprezes spółki Agrogaz, inwestującej w budowę elektrociepłowni biogazowych, w których na bazie biogazu wytwarzane są energia elektryczna i ciepło.

Biogazownia Liszkowo to pierwsza duża w Polsce tego typu inwestycja, która przyczyni się do redukcji efektu cieplarnianego oraz pozwoli na dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w energię, zmniejszając przy tym konieczność wykorzystania nieodnawialnych surowców energetycznych.

– Paliwa naturalne, takie jak węgiel i ropa naftowa, eksploatowane w takim tempie jak obecnie, wyczerpią się już w przyszłym stuleciu – mówi Zbigniew Szymandera.

– Budowa kolejnych elektrowni, które zasilane będą energią odnawialną, jest konieczne – dodaje.

W Polsce odnotowuje się znaczny spadek rezerw energetycznych. Zużycie energii, podobnie jak w innych krajach, rośnie w szybkim tempie. Dlatego właśnie Unia Europejska wymusza na państwach członkowskich (również na Polsce) dążenie do wzrostu udziału OZE w wytwarzaniu energii. Zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami wynikającymi z członkostwa w UE oraz z realizacji „Polityki energetycznej Polski do roku 2025” w przyszłym roku Polska powinna osiągnąć wskaźnik 7,5 proc. udziału energii elektrycznej wytwarzanej z OZE oraz 5,75 proc. udziału biokomponentów i biopaliw w strukturze paliw ciekłych. Obecnie krajowa produkcja energii elektrycznej z OZE wynosi 4 proc., a do roku 2020 powinna wzrosnąć do poziomu 15 proc.

źródło: Gazeta Prawna