reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Informacje o bateriach muszą być po polsku


01 września 2009

Sprzedawcy powinni przyjąć zużyte ogniwa nawet od tych klientów, którzy w ich sklepie nie kupują nowych. Odbiorą je hurtownicy zaopatrujący ich w te towary.

Od 28 sierpnia 2009 r. obowiązują niektóre nowe przepisy ustawy o bateriach i akumulatorach.

Niezbędna instrukcja

Jeśli w urządzeniach (np. sprzęcie gospodarstwa domowego, telefonach czy zabawkach) zamontowane zostały ogniwa, to od ubiegłego piątku nie wolno ich wprowadzać do obrotu bez instrukcji zawierającej informacje o:

- sposobie bezpiecznego usunięcia baterii lub akumulatorów z tych sprzętów,

- rodzaju zamontowanych ogniw.

Gdy takie urządzenia są wprowadzane na teren Polski, to niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzą, trzeba zadbać, by wyjaśnienia były w języku polskim. Na eksport wystarczą opisy obcojęzyczne. Mówi o tym art. 11 ust. 3 ustawy o bateriach.

Sklep przyjmie, hurtownia też

O nowych obowiązkach nie mogą też zapomnieć sprzedawcy detaliczni. Jeśli handlują bateriami lub akumulatorami, to muszą je przyjąć niezależnie od tego, czy ktoś kupił od nich nowe. Potrzebny jest do tego odrębny pojemnik. Nie mogą też żądać opłaty za ich przyjęcie. Wywinąć się z tych obowiązków zdołają się tylko ci sprzedawcy, których powierzchnia handlowa nie przekracza 25 mkw.

W prawidłowym określeniu wielkości sklepu pomocne są przepisy o planowaniu przestrzennym (art. 2 ust. 19). Zgodnie z nimi chodzi o powierzchnię, na której odbywa się bezpośrednia sprzedaż towarów (bez wliczania powierzchni usług i gastronomii oraz powierzchni pomocniczej, do której zalicza się powierzchnie magazynów, biur, komunikacji czy ekspozycji wystawowej).

Sprzedawca, przynajmniej teoretycznie, nie powinien się obawiać, że w krótkim czasie zostanie zasypany starymi ogniwami, których nie będzie miał komu oddać. Obowiązek ich odbierania mają hurtownicy, którzy zaopatrują dany sklep w baterie. Nie mogą żądać za to dodatkowej opłaty. Muszą też przekazać takie odpady zbierającemu.

Jakie kary

Przedsiębiorcy, którzy nie dostosują się do obowiązujących przepisów, nie mogą liczyć na bezkarność. Za brak właściwej instrukcji (gdy sprzedaż odbywa się na terenie kraju, to po polsku) odpowiedzą zarówno wprowadzający sprzęt, czyli producenci i importerzy, jak i sprzedawcy czy hurtownicy. Sprzedającym grozi tylko grzywna, ale wprowadzający muszą się liczyć z karą pieniężną od 1 tys. do 100 tys. zł.

Także sprzedawcy, którzy nie przyjmują ogniw lub żądają pieniędzy za ich przyjęcie, zagrożeni są grzywną.

źródło: Rzeczpospolita