reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Torby w sklepach dalej za darmo


27 sierpnia 2009

Projekt ustawy wprowadzającej opłaty za torby wydawane w sklepach został odesłany do poprawki.

– Ustawa w tym kształcie jest zbyt restrykcyjna i wprowadza nowe bariery biurokratyczne. Jej wprowadzenie spowodowałoby wzrost cen, dlatego poprosiłem ministra środowiska o zmiany lub lepsze uzasadnienie obecnego kształtu ustawy – mówił po wczorajszym posiedzeniu rządu Donald Tusk. 

Ustawa wprowadzała od 2015 r. obowiązkowe opłaty, nawet do 40 groszy za torbę. Sklepy mogłyby za darmo wydawać klientom torby, ale tylko ulegające biodegradacji lub wykonane z papieru. – To bardzo dobra decyzja, argumenty są zbieżne z tymi zgłaszanymi przez nas oraz Ministerstwo Gospodarki. Liczymy na współpracę przy zmianach w ustawie – mówi ”Rz” mecenas Witold Przytocki, reprezentujący Koalicję na rzecz Opakowań Ekologicznych, zrzeszającą producentów opakowań.

Projekt przewiduje również, że firmy zajmujące się odzyskiem opakowań będą miały obowiązek przeznaczania na publiczne kampanie edukacyjne co najmniej 5 proc. przychodów pochodzących z zapewnienia odzysku oraz recyklingu odpadów. Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy już kilka miesięcy temu. Choć rozwiązania mają wejść w życie dopiero w 2015 r., opłaty za dotąd darmowe foliowe torby wprowadziły już Carrefour, Biedronka, E.Leclerc i wiele osiedlowych sklepów.

Kosztują one od 5 do nawet 60 groszy za sztukę. Koalicja na rzecz Opakowań Ekologicznych podaje, że koszt wyprodukowania jednego opakowania to najwyżej 3 grosze, więc marże handlowców wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset procent. Nie dość, że oszczędzają na wycofaniu darmowych toreb (w przypadku dużej sieci nawet do 10 mln zł rocznie), to zarabiają na sprzedaży płatnych torebek. We Francji czy Irlandii środki ze sprzedaży toreb trafiają na specjalny fundusz, z którego są finansowane np. kampanie edukacyjne.

Problem nadmiernego zużycia foliówek widać nie tylko w Polsce. Na świecie zużywa się ich 60 mln ton rocznie. Zakaz produkcji w 2008 r. wprowadziły Chiny.

W Polsce 200 firm zajmuje się produkcją opakowań foliowych.

źródło: Rzeczpospolita