reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Torebki foliowe dostępne tylko za opłatą


25 sierpnia 2009

Nawet 40 groszy za foliową torebkę zapłacą klienci przy sklepowej kasie. Sklep będzie mógł jednak bezpłatnie wydać ekologiczne torby z papieru.

W sklepach nie będzie darmowych torebek foliowych. Klienci za każdą taką torbę zapłacą przy kasie opłatę recyklingową, która maksymalnie wyniesie 40 groszy. Takie rozwiązania przewiduje projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, którym dziś zajmie się rząd.

Zgodnie z projektem ustawy, jeżeli sklep nie będzie pobierał od swoich klientów opłaty recyklingowej za foliową torebkę, to będzie musiał sam ją uiścić. To, ile ostatecznie wyniesie opłata recyklingowa od jednej torebki, określi minister środowiska w rozporządzeniu. Resort środowiska, który przygotował projekt, dąży do tego, by z handlu wyeliminować torby foliowe i zastąpić je papierowymi odpowiednikami lub torbami ulegającymi biodegradacji.

Projekt zakłada, że do ustawy zostanie wydane rozporządzenie z listą produktów, w przypadku których opłata recyklingowa nie będzie pobierana przy zapakowaniu towaru w foliową torbę. Tak może być np. z kiszoną kapustą czy kiszonymi ogórkami, których nie da się zapakować w papierową torebkę.

Nowa ustawa ma wprowadzić także obowiązek przyjmowania zwracanych opakowań wielokrotnego użytku, jeżeli produkty w takich opakowaniach są w ofercie sklepu. Sklepy, których powierzchnia handlowa przekracza 2 tys. mkw., będą musiały ponadto umożliwić klientom pozbycie się opakowań po produktach, które są w ofercie handlowej. Jednostki handlowe będą zatem, tak jak jest to np. w Niemczech, udostępniać pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów.

700 tys. foliowych toreb każdego dnia zużywa średniej wielkości polskie miasto.

źródło: Gazeta Prawna