reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Plastiki w oceanach rozkładają się, uwalniając niebezpieczne substancje


24 sierpnia 2009

Tworzywa sztuczne, uznawane za niemal niezniszczalne, ulegają w morzach i oceanach zaskakująco szybkiemu rozkładowi. Uwalniają przy tym do wody potencjalnie toksyczne substancje. Raport na ten temat przedstawiono podczas 238. narodowego spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemicznego (ACS).

Swoje odkrycie badacze nazwali "zaskakującym". Dotąd sądzili bowiem, że tworzywa sztuczne jedynie szpecą oceany, a zagrożenie z nimi związane dotyczy głównie zwierząt morskich, które mogą je połknąć lub się w nie zaplątać i udusić.

"Ogólnie zakłada się, że tworzywa sztuczne stosowane na codzienny użytek są dość trwałe - powiedział główny autor badań z College of Pharmacy na japońskim Nihon University w Chiba, chemik Katsuhiko Saido. - My jednak doszliśmy do wniosku, że tak naprawdę związki te w oceanie rozkładają się pod wpływem kontaktu z deszczem, słońcem i innymi czynnikami środowiska, tworząc kolejne źródło globalnych zanieczyszczeń " - dodał.

Jak wyjaśnił badacz, rozkład polistyrenu, zwanego popularnie styropianem, zaczyna się już w ciągu roku. Dochodzi przy tym do uwalniania związków wykrywalnych w stężeniu zaledwie kilku cząstek związku na milion cząstek powietrza. Także i te chemikalia rozpadają się w wodzie i w morskich organizmach. Mimo tego, plastików w oceanie stale przybywa, a produkty ich rozkładu stanowią potencjalny problem.

Co roku na wybrzeża samej Japonii morze wyrzuca nawet 150 tys. ton plastikowych odpadów, zwłaszcza styropianu - zauważa Saido. "Pływające wyspy" śmieci - głównie tworzyw sztucznych, można spotkać w oceanach praktycznie wszędzie.

Współpracownicy Saido ustalili, że gdy tworzywo sztuczne rozkłada się, uwalnia do wody potencjalnie toksyczne związki: bisfenol A i oligomer PS. Zwykle plastiki nie rozkładają się w organizmie zwierząt tuż po zjedzeniu. Zwierzę wchłania jednak substancje uwalniane z rozkładu tworzywa, co może wywołać skutki uboczne. BPA i oligomer PS mogą zaburzyć u zwierząt gospodarkę hormonalną i wpłynąć na ich układy rozrodcze.

źródło: PAP - Nauka w Polsce