reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wytropią azbest - jest w trzech tysiącach miejsc


20 sierpnia 2009

Miejscy urzędnicy zapukają do każdego budynku, w którym znajduje się azbest. W stolicy trujący materiał znajduje się w ponad trzech tysiącach miejsc. - To tykająca bomba - uważają eksperci.

Z azbestem od lat stykają się mieszkańcy bloku przy ul. Moliera 8. To jedyny blok przy pl. Teatralnym. Powstał w latach 60. Przez lata były tu mieszkania zakładowe pracowników Teatru Wielkiego. Do dzisiaj wśród lokatorów jest wielu artystów. Na ścianie budynku grupa Twożywo namalowała ostatnio ogromny mural o Powstaniu Warszawskim.

Jednak budynek skrywa ponury sekret. Balkony, dachy i przewody kominowe wyłożone są płytami azbestowymi. 

- Każdego dnia wdychamy toksyny. To nas zabija. Większość długoletnich lokatorów cierpi na choroby płuc. Chcemy pozbyć się tej trucizny z naszego domu - mówi Ewa Olczak z zarządu wspólnoty.

Azbest był niezwykle popularny w PRL-u. Był tani i odporny na wysoką temperaturę. Pomijano fakt, że jest szkodliwy. Jego produkcji zakazano dopiero w 1998 r. Wykładano nim dachy, balkony, rury, a nawet elewacje.

Azbest staje się niebezpieczny, dopiero gdy płyty zaczynają pękać i się kruszyć. Najbardziej szkodzi im deszcz, który wypłukuje z nich spoiwo cementowe. To odsłania włókna azbestu, które rozszczepiają się i uwalniają w powietrze. Cieniuteńkie włókna dostają się do układu oddechowego i trwale go uszkadzają. Jednak ludzie zapadają na choroby dopiero po 30 latach. Najczęściej na raka płuc i pylicę azbestową.

Jutro w miasto ruszą inspektorzy miejskiego biura ochrony środowiska. Zapukają do każdego domu, gdzie znajduje się azbest. - W Warszawie jest t3 tys. takich budynków. Sporządzimy dokładną listę. Musimy wiedzieć, gdzie i ile go mamy - zdradza nam urzędniczka ratusza.

Raport dotyczący azbestu w Warszawie powstanie do końca listopada.

- Według badań przeprowadzonych w 2000 r. na Mazowszu było blisko 3 mln ton azbestu - mówi Tomasz Bryzek, szef zespołu spraw usuwania azbestu z gospodarki przy Ministerstwie Gospodarki.

Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej azbest musi całkowicie zniknąć do 2032 r. - W Polsce jest dużo szczególnie szkodliwego radzieckiego azbestu. A to bomba z opóźnionym zapłonem. Choroby ujawniają się dopiero po 30 latach. Już pora raz na zawsze rozwiązać ten problem - uważa Tomasz Uciński, szef Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.

Władze dzielnicy, które przejmują właśnie budynek przy Moliera od Teatru Wielkiego, chcą rozwiązać problem trujących płyt.

- W przyszłym roku przeznaczymy dużą kwotę na remont tego budynku. Azbest będziemy chcieli usunąć w pierwszej kolejności - zapewnia Marcin Rzońca, wiceburmistrz Śródmieścia. 

źródło: Gazeta Wyborcza