reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zamiast śmieci produkują paliwo


18 sierpnia 2009

Firmy przecierające drzewo coraz częściej zajmują się produkcją peletu - ekologicznego paliwa wytwarzanego z drzewnych odpadów.

Rynek peletu w Polsce istnieje zaledwie od pięciu lat, ale pod względem wielkości produkcji jesteśmy już na szóstym miejscu w Europie.

Firma Barlinek, największy producent deski podłogowej w Europie, sprzedała w czerwcu rekordową ilość peletu — ponad 11,2 tys. ton. To o 369 procent więcej niż w analogicznym miesiącu rok temu. W całym ubiegłym roku firma sprzedała ponad 81 tysięcy ton peletu, a przychody z tego tytułu przekroczyły 38 mln zł. W 2004 r., kiedy po raz pierwszy Barlinek wprowadził do swojej oferty pelet, sprzedaż wyniosła 15 tys. Obecnie firma ma 3 fabryki produkujące granulat opałowy, w tym dwie na Ukrainie.

— Ponieważ produkcja peletu okazała się najlepszym sposobem na zagospodarowanie biomasy drzewnej, która powstaje jako produkt uboczny przy produkcji podłóg, postanowiliśmy w miejscach, gdzie budujemy nasze fabryki, uruchamiać równocześnie zakłady do produkcji peletu — mówi Rafał Węcek, dyrektor ds. sprzedaży biopaliw w firmie Barlinek.

W ten sposób firma zyskuje potrójnie: pozbywa się kłopotu co zrobić z trocinami oraz zrębkami drzewnymi, wykorzystuje inne pozostałości np. korę, jako materiał opałowy we własnych kotłowniach oraz zarabia na sprzedaży peletu. Produkty uboczne z uciążliwego materiału stały się cennym surowcem do produkcji ekologicznego paliwa. W Polsce pelet produkuje już ok. 40 fabryk. Ich moce produkcyjne szacowane są na około 700 tysięcy ton rocznie, ale jak wynika z danych Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii rzeczywista produkcja wynosi ok. 380 tys. ton rocznie. - To głównie efekt trudności, jakie część producentów, szczególnie nie prowadzących innej działalności w przemyśle drzewnym, ma z pozyskaniem odpowiedniego surowca do produkcji peletu — mówi Rafał Węcek. Sporym wydatkiem są m.in. koszty energii potrzebnej do wysuszenia odpadów zanim zostaną przetworzone na pelet.

Firma Swedwood, wytwarzająca meble dla sklepów Ikea, dwa lata temu w Wielbarku uruchomiła olbrzymi tartak, a rok temu fabrykę mebli. Kwestią czasu było więc uruchomienie kolejnej inwestycji, która wykorzystywałaby w jednym miejscu olbrzymie ilości odpadów. Właśnie trwa budowa fabryki peletu. — Uruchomienie produkcji granulatu opałowego zaplanowane jest na początek przyszłego roku — informuje Karolina Horoszczak, rzecznik prasowy Ikea w Polsce. Jak mówi, produkowany tam pelet będzie wykorzystywany na potrzeby własne fabryki, ale także sprzedawany firmom zewnętrznym. Wydajność zakładu ma wynieść 200 ton na dobę. W Polsce z roku na rok dynamicznie rośnie liczba odbiorców indywidualnych oraz instytucjonalnych peletu.

Głównymi odbiorcami tego paliwa nadal jednak pozostają głównie elektrownie i elektrociepłownie. W kraju zużycie tego surowca w ubiegłym roku wyniosło ok. 160 tys. Rok wcześniej było to 60 tys. ton, a w 2003 r. peletu w ogóle nie wykorzystywaliśmy do pozyskiwania energii. Obecnie pod względem wielkości produkcji Polska plasuje się wraz z Łotwą na szóstym miejscu w Europie po Niemczech, Szwecji, Austrii, Włoszech i Estonii. Nasze zakłady eksportują ok. 220 tysięcy ton peletu rocznie. Największe jego zużycie jest w Szwecji — ponad 1,8 mln ton, a największa produkcja w Niemczech – ok. 1,46 mln ton.

źródło: Rzeczpospolita