reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Statki badawcze poszukują śmieci na Pacyfiku


13 sierpnia 2009

Dwa statki badawcze wyławiają plastikowe zanieczyszczenia pływające w wodach Pacyfiku. Obecnie po wodach oceanu pływają zanieczyszczenia, które pokryłyby obszar większy od Teksasu.

Oczyszczany teren jest nazywany wielką pacyficzną łachą śmieci (Pacific Trash Vortex), która tworzy się w efekcie działania prądów morskich. Unieruchamiają one zanieczyszczenia i nie pozwalają na rozproszenie się po całym oceanie. Akcja czyszczenia oceanu potrwa do końca miesiąca.

"Śmiecie kumulują się na jednym obszarze w wyniku działania północnego prądu morskiego na Pacyfiku. Są widoczne nie tylko na powierzchni wody, ale także na głębokości od 6 do 9 m" - powiedział serwisowi BBC szef projektu Ryan Yerkey.

Dodał, że pływając po Pacyfiku od lat 80-tych, z roku na rok obserwuje wzrost zanieczyszczeń widocznych w oceanie. "Każdy śmieć pozostawiony na plaży lub wyrzucony do rzeki trafia w końcu do morza. Nie możemy pozwolić by za dwadzieścia lat zbierać żniwo dzisiejszych zanieczyszczeń" - podkreślił.

Przedmioty pochodzenia lądowego to, jak zbadano, 80 proc. wszystkich odpadów, które trafiają do mórz i oceanów. Znaczną część zanieczyszczeń stanowi plastik, który się nie rozkłada. Rzucany przez fale rozbija się na coraz mniejsze kawałki do wielkości niewidocznej gołym okiem. Najwięcej plastikowych śmieci zbiera się na dnach mórz i oceanów.

Morza i oceany zajmują około 360 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni Ziemi.

źródło: PAP - Nauka w Polsce