reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Interpretacje z kosza


11 sierpnia 2009

Z powodu bałaganu interpretacyjnego przepisów dotyczących odpadów komunalnych, stanęły projekty współfinansowane z UE.

„Jeżeli jeszcze trochę poczekamy, za chwilę będziemy płacić kary za niezrealizowanie zobowiązań akcesyjnych” – ostrzega Jerzy Jacek Rybiński, prezes Polskiego Stowarzyszenia Beneficjentów Funduszy Pomocowych.

Problem dotyczy pomocy publicznej i możliwości inwestycyjnych gmin z udziałem środków z Unii Europejskiej. Ograniczenia dla spółek samorządowych są na poziomie do 30 proc. uzyskanej pomocy publicznej, dla gmin do 50 proc. Dla zadań publicznych - a gospodarowanie odpadami to zadanie publiczne - takich ograniczeń nie ma. Równocześnie POIiŚ daje możliwość dofinansowania projektów do 85 proc.

„W praktyce, projekty odpadowe były w latach 2000-2004 na takim poziomie dofinansowane” – mówi Jerzy Rybiński. Przykładowo, gmina Leszno uzyskała wysokie dofinansowanie równocześnie na dwa projekty: rekultywację oraz na budowę nowego zakładu gospodarki odpadami.

Tak było. Jednak ze względu na bałagan interpretacyjny związany z decyzją UOKiK (pisaliśmy o tym w artykule „Czysta diagnoza”), ubiegający się o dofinansowanie projektów z UE przestali otrzymywać wysokie, czyli do 85 proc., dofinansowania.

W ramach Funduszu Spójności jest tylko osiem projektów odpadowych, realizowanych przez gminy i związki międzygminne. Ta liczba mówi sama za siebie.

„Stanęły wszystkie projekty odpadowe w Polsce, zarówno na poziomie Regionalnych Programów Operacyjnych, jak i POIiŚ. Jeżeli jeszcze trochę poczekamy, za chwilę będziemy płacić kary za niezrealizowanie zobowiązań akcesyjnych” – ostrzega Rybiński.

źródło: Serwis Samorządowy PAP