reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Karkonoskie szlaki są brudne i pełne śmieci


10 sierpnia 2009

W górach jest zbyt mało koszy na odpady. Dlatego turyści rzucają papiery gdzie popadnie.

W schroniskach drożyzna, więc turyści na wyprawy w góry biorą ze sobą dużo jedzenia i picia. Później puste butelki i opakowania rzucają często gdzie popadnie, bo nie wszędzie przy szlakach są kubły na śmieci. Przy wyremontowanym za milion złotych czarnym szlaku z Karpacza przez Kocioł Łomniczki do górnej stacji wyciągu na Kopę jest tylko jeden kubeł. Jest tak dlatego, bo kosze stoją przede wszystkim w strefach wypoczynkowych i przy schroniskach.

- Kilkadziesiąt koszy rozstawionych jest w miejscach, gdzie turyści mogą odpocząć na ławeczce i zjeść posiłek - tłumaczy Michał Makowski z Karkonoskiego Parku Narodowego. - Tam łatwo dojechać samochodem i je opróżnić - wyjaśnia.
- Zaśmiecający park turyści są jednym z naszych największych problemów - przyznaje Barbara Wieniawska-Raj z Karkonoskiego Parku Narodowego. - Najgorzej jest od maja do końca wakacji - dodaje. Górskie szlaki są sprzątane praktycznie codziennie. Odpowiada za to firma wyłaniana co roku w przetargu.

W minionym roku sprzątanie szlaków kosztowało KPN 65 tys. zł. W tym roku na ten sam cel wydano już 49 tys. zł. Jak rozwiązać problem? Park planuje wprowadzenie specjalnych papierowych toreb, które będą dostawali turyści wchodzący na teren KPN.
- Przy wyjściu będą torbę ze śmieciami oddawać i w zamian otrzymają jakiś gadżet - zapowiada Makowski.
Matusiak: Największy bałagan jest tam, gdzie turystom łatwo się dostać
Niedawno góry sprzątała 50-osobowa grupa miłośników Karkonoszy z całej Polski. Wyczyścili 34 trasy w Karkonoszach i zebrali pół tony śmieci.
- Największy bałagan jest tam, gdzie turystom łatwo się dostać - zauważa Andrzej Matusiak, jeden z organizatorów akcji. To dojścia do punktów widokowych oraz łatwe trasy spacerowe.
- Brak koszy to skandal - mówi Krzysztof Malawski, przewodnik sudecki. - Z drugiej strony turystom brak kultury.

Za zaśmiecanie gór strażnicy KPN mogą wlepić 250 zł mandatu. Ale nikogo nie przyłapali na gorącym uczynku. 

źródło: Polska Gazeta Wrocławska