reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Strażacy pomogą usunąć azbest


10 sierpnia 2009

Straż pożarna zostanie zaangażowana do usuwania azbestu. Strażacy zostaną odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni w odpowiedni sprzęt.

Włączenie straży pożarnej do usuwania azbestu w Polsce ma przyspieszyć likwidację odpadów z tą niebezpieczną dla zdrowia substancją. Pomysł, by skorzystać z zasobów straży znalazł się w przyjętym 14 lipca przez rząd Programie Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032.

Do 2032 roku ma on zostać całkowicie usunięty. Jednak usuwanie elementów budowlanych, które zawierają azbest przebiega w Polsce bardzo wolno. W sumie z około 15,5 mln ton azbestu w Polsce w ciągu sześciu lat unieszkodliwiono zaledwie 1 mln ton tego szkodliwego odpadu. Aby wypełnić zobowiązania wobec Unii Europejskiej Polska musi przyspieszyć usuwanie azbestu.

Strażacy zostaną zaangażowaniu głównie do usuwania azbestu na starych stodołach i domach, gdzie zalega on w postaci eternitu.

- Przeszkolone ekipy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także ekipy sformowane z członków Ochotniczych Straży Pożarnych, dysponujących na terenach wiejskich infrastrukturą i ludźmi, których najłatwiej przeszkolić przyspieszy usuwanie azbestu – mówi Tomasz Bryzek z Ministerstwa Gospodarki. Dodaje, że wykorzystanie strażaków do takiego celu ma być incydentalne. Zostaną oni jednak odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni w niezbędny do tego sprzęt.

Szkolenie strażaków ma być dwuetapowa. Najpierw zostaną przeszkoleni pracownicy Państwowej Straży Pożarnej ze wszystkich komend powiatowych. Oni natomiast mają przeprowadzić szkolenia dla wytypowanych z każdej gminy członków Ochotniczej Straży Pożarnej.

Z uwagi na fakt, że do tej pory usunięto niewiele azbestu nowy program zakłada, że do 2012 r. zostanie przeprowadzona inwentaryzacja wraz z ustaleniem rozmieszczenia terytorialnego azbestu i wyrobów zawierających azbest. Program ma także wspierać nowe technologie unicestwiania włókien azbestu.

Włączenie nowych rozwiązań technologicznych do walki z azbestem przewiduje projekt nowelizacji ustawy o odpadach, który już jest w Sejmie. Dopuszcza on unieszkodliwianie azbestu w urządzeniach przenośnych, specjalnie do tego przeznaczonych. Obecnie jedyna metoda unieszkodliwiania azbestu to składowanie go w ziemi.

Przyjęty program zakłada, że na usunięcie 14,5 mln ton odpadów z azbestem będzie potrzeba 40 mld zł.

źródło: Gazeta Prawna