reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ceny śmieci w górę, ale nie dla wszystkich


07 sierpnia 2009

Od 1 sierpnia obowiązują nowe stawki za odbiór odpadów. Ale nie wszyscy je płacą. Przyjąć ich nie chce na razie m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa Jaroty. - Prowadzimy negocjacje w tej sprawie - mówi prezes Roman Przedwojski.

Przypomnijmy, że zgodnie z majową decyzją radnych, maksymalna stawka za wywiezienie odpadów będzie wynosić 80,25 zł za metr sześcienny, posegregowane śmieci będą tańsze - 40,12 zł. W praktyce może to oznaczać, że każdy mieszkaniec zapłaci co miesiąc czynsz średnio o 5 zł wyższy niż dotychczas. Aleksander Socha, od niedawna prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, gdzie zwożone są śmieci z terenu miasta zanim zostaną wywiezione na wysypisko, mówi, że podpisał już umowy z PGM, największą firmą zbierającą śmieci z terenu miasta. Ale PGM jeszcze nie przekonał do podpisania nowych umów wszystkich administratorów i spółdzielnie. - Zrobiło to ok. 70 proc. zarządców - mówi Piotr Romanowski, rzecznik spółki PGM.

Stare stawki wciąż płaci ponad 30 tys. lokatorów SM Jaroty. - Uważamy, że proponowane stawki są zbyt wysokie, dlatego nie podpisaliśmy jeszcze umowy i dlatego przesunęliśmy podjęcie decyzji w czasie - mówi prezes Roman Przedwojski.

Rzecznik PGM: - Dążymy do wypracowania takiego stanowiska, które zadowoli obie strony. Trudno mi jednak dziś jednoznacznie stwierdzić, kiedy to nastąpi.

Po starych stawkach odbierane są na razie także śmieci od lokatorów SM Pojezierze, która własnym transportem wozi odpady do przesypowni w ZGOK przy ul. Lubelskiej. - Podpisaliśmy już projekt umowy ze spółką ZGOK, ale zakłada on, że nowe stawki zaczną obowiązywać dopiero od 1 września - mówi Wiesław Barański, prezes Pojezierza. - To będzie wystarczający czas, by o zmianie taryfy, która poszła ostro w górę, poinformować naszych lokatorów.

Szefowie ZGOK-u wciąż liczą, że uda im się obniżyć wysokość obowiązujących stawek dzięki zmianie wysypiska śmieci, na które są wożone odpady z Olsztyna. Teraz śmieci jeżdżą na składowisko w Mławie w Mazowieckiem, ok. 80 km od stolicy Warmii i Mazur. Umowa z Mławą obowiązuje do końca sierpnia. Wszystko wskazuje, że po tym terminie będą wywożone na wysypisko na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. - Wszczęliśmy procedury przetargowe, które wyłonią nowe miejsce utylizacji naszych odpadów - mówi szef ZGOK-u. - Do negocjacji zaprosiliśmy 14 podmiotów z naszego województwa.

Miasto liczy, że przetarg przyniesie oszczędności sięgające ok. 20 proc.

ZGOK przekonuje, że szansą na niższe rachunki jest też dla mieszkańców segregacja odpadów. Zdaniem ratusza, wyrzucając papier, szkło i plastik do specjalnych kontenerów, opłaty niewiele będą się różnić od tych sprzed podwyżki. - By umożliwić mieszkańcom prowadzenie segregacji odpadów rozstawiamy w mieście nowe pojemniki [1 tys. sztuk - red.] przeznaczone do tego celu. Znalazły się one już m.in. na os. Kormoran i Pojezierze. Staną również w miejscach publicznych, jak np. przy Alfie i urzędach - zapowiada prezes ZGOK.

źródło: Gazeta Wyborcza