reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Recykling odpadów po produkcji bioetanolu


05 sierpnia 2009

Organiczne pozostałości produkcji etanolu z roślin (tzw. bioetanolu) nadają się do przetworzenia w substrat, z którego można produkować związki chemiczne zawierające azot. Jest to przykład recyklingu zastosowanego w produkcji ekologicznej - donosi "Green Chemistry".

Wysokie ceny paliw kopalnych zmuszają naukowców do poszukiwania alternatywy dla ropy naftowej oraz węgla. Problem dotyczy nie tylko globalnego transportu, czyli paliwa niezbędnego do napędzania pojazdów silnikowych, ale również - o czym rzadziej się mówi - światowego przemysłu chemicznego, uzależnionego obecnie od syntez opartych na związkach ropopochodnych.

Metodę przetwarzania odpadów opracowali naukowcy z holenderskiego Wageningen University and Research Centre oraz włoskiego Sapienza Universita di Roma, których prace koordynował doktor Maurice C. R. Franssen.

Procedura opiera się na enzymatycznej konwersji kwasu glutaminowego, zawartego w odpadach powstałych przy produkcji bioetanolu, w kwas ?-aminomasłowy (GABA). Z kolei GABA może być użyty w licznych syntezach chemicznych, zastępując związki ropopochodne i uniezależniając przemysł chemiczny od wahań światowych cen paliw kopalnych.

Enzym - dekarboksylaza kwasu glutaminowego - został osadzony w alginacie wapnia, którym wypełniono reaktor chemiczny. Dzięki temu biotechnologiczny proces produkcji GABA, w temperaturze 30 stopni Celsjusza, zachodzi z wydajnością do 35 kilogramów na metr sześcienny na godzinę.

Koszt użytkowania wsadu reaktora - regeneracji enzymu związanego z powierzchnią alginatu wapnia to 25 zł na tonę wytworzonego produktu GABA.

Według naukowców opracowany proces może być z łatwością przestawiony ze skali laboratoryjnej na przemysłową.

źródło: PAP - Nauka w Polsce