reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Więcej butelek niż grzybów w lasach


04 sierpnia 2009

Rozmowa ze Zbigniewem Grugielem, nadleśniczym Nadleśnictwa Woziwoda w Borach Tucholskich.

- Często trafiacie na nielegalne wysypiska w lasach?

- Można powiedzieć, że stale. Częściej na nie niż na skupiska grzybów.

- Jak reagujecie?

- Od razu. Najpierw, na podstawie śmieci, próbujemy ustalić sprawcę. Czasem trafi się jakaś kartka pocztowa lub jakiś rachunek.

- Udaje się?

- Tak. A różne sytuacje mają miejsce. Na przykład ktoś jedzie z Kalisza do Białegostoku, u nas się zatrzyma i czyści sobie samochód. Najtrudniej jest z "tubylcami", którzy nastawiają się na to, że nie chcą ponosić kosztów związanych z zagospodarowaniem własnych śmieci. Podrzucają je w sposób przemyślany. Tam już nie ma żadnych dowodów.

- Jaką karę ponosi sprawca?

- Stosujemy najwyższe mandaty, czyli 500 zł. Jeżeli jest odmowa zapłaty, do czego każdy ma prawo, to sprawa trafia do sądu grodzkiego. Tam spotykamy się z dużym zrozumieniem społecznego aspektu tej sprawy i zwykle sprawca nie dostaje mniej niż te 500 zł.

- To wystarczająca kara? Czy powinna być większa.

- Trudno mi powiedzieć czy 500 zł to jest dużo, czy mało. Pewnie dla wielu, dużo. Są to jednak pewne środki dyscyplinujące. I tylko w takich kategoriach o tym można mówić. Uważam jednak, że żadnymi mandatami ani zakazami ludzi się nie wychowa. Właściwe zachowanie powinni wynieść z domu. Wywożenie śmieci do lasu jest karygodne i wyrządza szkodę środowisku.

- Ile was rocznie kosztuje usuwanie śmieci z lasu?

- Rocznie statystycznie zbieramy ich od 15 do 18 ton. Trzeba je zebrać, składować i wywieźć. To przekłada się na jakieś 20 tys. zł.

Rozmawiała Kamila Mróz

źródło: pomorska.pl