reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Pomysł do kosza


31 lipca 2009

Pomysł, aby gminy miały sprawdzać raz w miesiącu, czy wszyscy właściciele domów mają podpisane umowy z firmami asenizacyjnymi nie jest dobry i nie podoba się samorządowcom.

Zgodnie z przygotowywanymi przepisami, gminy będą musiały co miesiąc kontrolować, czy właściciele posesji podpisali odpowiednie umowy na odbiór odpadów i nieczystości. Obowiązek ten będzie mogła wykonywać straż miejska, jednak w tych samorządach, w których straży nie ma, urząd będzie musiał sam przeprowadzać kontrole.

„Pracownicy są i tak bardzo obciążeni swoimi obowiązkami” – mówi Waldemar Godlewski, burmistrz Glinojecka. „Jeżeli te przepisy wejdą w życie, będzie musiał powstać w urzędzie zespół ludzi, który się tym zajmie. Moim zdaniem takie rozwiązanie jest bez sensu, ponieważ gminy, szczególnie te mniejsze, mają wykazy i wiedzą, kto podpisał umowę, a kto nie”.

Burmistrz podkreśla, że nie jest możliwe, aby urzędnicy co miesiąc sprawdzili np. kilka tysięcy domostw. „Kontrolę można prowadzić przy pomocy bazy danych, niekoniecznie wychodząc w teren” - podkreślił.

Problemów dotyczących gospodarki odpadami nie brakuje. Gmina Glinojeck nie ma własnego wysypiska śmieci, korzysta z wysypiska znajdującego się w sąsiedniej gminie Ciechanów.

„Tam wywożone jest 80 proc. naszych śmieci. Częściowo obsługuje też gminę zakład z Mławy” – wyjaśnia Waldemar Godlewski. Podkreślił, że powoływany jest obecnie związek komunalny północnego Mazowsza, który będzie zmierzał do uporządkowania gospodarki odpadami na tym terenie. Będzie większe wysypisko, o odpowiednim standardzie, a gminy będą odpowiednio udziałowcami tego wysypiska.

Inny problem to dzikie wysypiska. Zdaniem burmistrza Glinojecka, można by było sobie z tym problemem lepiej poradzić, gdyby to gmina była właścicielem odpadów. „Gmina powinna tym gospodarować, ponieważ specyfika każdej gminy jest inna, a przecież to ona jest gospodarzem na swoim terenie. Ten problem mógłby być łatwiej, szybciej rozwiązany, jeśli zmieniłyby się przepisy” - podkreślił.

źródło: Serwis Samorządowy PAP