reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wspólne oferty pod lupą UOKiK


30 lipca 2009

Łączenie się firm w konsorcjum po to, by razem wystartować w przetargu, może naruszać zasady konkurencji

Tak uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko dwóm spółkom z Białegostoku. ASTWA i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania złożyły wspólną ofertę w przetargu na wywóz odpadów komunalnych. Wszczęte postępowanie ma wyjaśnić, czy nie zawarły niedozwolonego porozumienia, ustalając warunki oferty.

„Wątpliwości urzędu budzą zasady, na jakich ASTWA i MPO przystępują do przetargów. W celu zwiększenia swoich szans na wygraną spółki przygotowały wspólną ofertę. Z informacji, jakimi dysponujemy, wynika, że celem współpracy przedsiębiorców mogło być dążenie do ograniczenia konkurencji i podziału rynku” – pisze w komunikacie UOKiK.

Urząd nie odmawia przedsiębiorcom prawa do wspólnego składania ofert w przetargach jako konsorcjum. Uważa jednak, że współpraca jest możliwa wówczas, gdy pojedynczy przedsiębiorca nie może sam wystartować w przetargu, np. dlatego, że zamówienie jest zbyt duże. Działanie w konsorcjum tłumaczyć też mogą znaczne korzyści, jakie może ono przynieść konsumentom (np. istotnie niższe ceny wynikające ze zwiększenia efektywności).

„Brak tego typu przesłanek powoduje, że taka współpraca narusza prawo konkurencji, ponieważ przedsiębiorcy, którzy mogliby indywidualnie rywalizować o klientów, wyłączają między sobą konkurencję, uzgadniając wspólną ofertę” – przekonuje UOKiK w swym komunikacie.

Spółki, wobec których wszczęto postępowanie, są przekonane, że wyjdą z niego obronną ręką.

– Zamówienie wymagało sporych nakładów na kupno pojemników na odpady. Łatwiej było podzielić koszty na dwie firmy – tłumaczy powody współpracy Wiesław Szwaczko, prezes MPO. – Wspólne składanie ofert jest regułą. Chociażby dlatego, że dzieląc się obszarem, możemy lepiej wykonywać powierzone nam obowiązki – dodaje.

źródło: Rzeczpospolita