reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Sondaż i podsumowanie akcji „...z natury segreguję!”


29 lipca 2009

Zakończyła się wakacyjna odsłona akcji „...z natury segreguję!”. Przeprowadzony w ramach niej sondaż wśród mieszkańców Krynicy-Zdroju potwierdził potrzebę edukacji ekologicznej. Najlepszą formą promocji ochrony środowiska, według badanych, są happeningi.

Mieszkańcy Krynicy, odpowiadając na pytania sondażu uznali, że edukacja ekologiczna jest potrzebna od najmłodszych lat. Przyzwyczajanie dzieci do segregacji odpadów, wyrobiłoby w nich nawyk dbania o środowisko. Ciekawą i efektywną formą edukacji, według ankietowanych, są także happeningi organizowane w ramach większych akcji promujących troskę o naturę.
 
Zdecydowana większość kryniczan (ponad 90 %) interesuje się sytuacją ekologiczną w swoim miejscu zamieszkania i mówi, że wystarczająco dba o środowisko naturalne. 84% ankietowanych segreguje odpady, a ponad połowa z nich deklaruje, że robi to zawsze. Większość mieszkańców Krynicy-Zdroju segreguje odpady od momentu, w którym na terenie miasta ustawiono specjalne pojemniki na poszczególne odpady opakowaniowe.
 
Oczekiwania kryniczan spełnił realizowany przez Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA projekt „W Trosce o Naturę”. W ramach niego, od 13 lipca prowadzona była na terenie gminy akcja ekologiczna „…z natury segreguję!”. Udział w niej brały dzieci z całej okolicy. Zajęcia prowadzone były w świetlicach środowiskowych, ośrodkach kolonijnych i wypoczynkowych na terenie całej gminy.

Finał akcji odbył się 24 lipca b.r. na krynickiej scenie na Deptaku przy Pijalni Głównej. Imprezę otworzył wiceburmistrz gminy Krynica-Zdrój – Dariusz Reśko oraz prezes PSR – Krzysztof Kawczyński. Po uroczystym otwarciu nastąpiła prezentacja świetlic środowiskowych biorących udział w akcji. Dzieci zaprezentowały różne inscenizacje o tematyce ekologicznej m.in. eko-ślub, występ poświęcony „matce naturze”, piosenki i wiersze. Dzieci prezentowały także specjalne transparenty promujące segregację oraz ochronę przyrody. Występom przyglądała się liczna publiczność, przechodzący Deptakiem turyści, mieszkańcy Krynicy i dzieci biorące udział w akcji.

Prezentacje placówek były przeplatane konkursami, grami i zabawami ruchowymi dla wszystkich dzieci. Ogłoszono także wyróżnienia za prace plastyczne, techniczne i zaangażowanie uczestników oraz koordynatorów akcji z poszczególnych placówek. Dzieciom, które brały udział w konkursach wręczono nagrody ufundowane przez organizatorów i partnera – spółkę Cechini Dystrybucja.
 
Ostatnim elementem finału było otwarcie punktu wymiany WTON-ów (żetonów W Trosce o Naturę), które dzieci otrzymały za prawidłowo posegregowane worki odpadów. Rekordzista zebrał ponad 30 worków plastikowych i szklanych butelek oraz makulatury za co mógł wybrać nagrodę spośród sprzętu elektronicznego (m.in. mp4, komórek, odtwarzaczy DVD), sportowego, gier i książek.

Organizatorem akcji „…z natury segreguję!” jest Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA, a jej partnerami w Krynicy byli: Urząd Miasta Krynica-Zdrój, spółka Cechini Dystrybucja, Uzdrowisko Krynica-Żegiestów oraz operator komunalny firma Surpap. Program akcji jest objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji. Kolejne edycje akcji „…z natury segreguję!” odbędą się po wakacjach, najbliższa już na przełomie września i października w Kielcach.

***
Sondaż telefoniczny przeprowadzony został przez agencję Neuron Public Relations w lipcu 2009 r. Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA w ramach prowadzonej w Krynicy-Zdroju akcji „…z natury segreguję!” zlecił przeprowadzenie sondażu wśród mieszkańców miejscowości. Ankieta dotyczyła edukacji ekologicznej. Kryniczanie pytani byli m.in. o swój stosunek do ekologii, zainteresowanie tym tematem oraz działania na rzecz ochrony środowiska. W badaniu wzięło udział 50 losowo wybranych osób dostępnych pod krynickimi numerami, z którymi przeprowadzono ankietowy wywiad telefoniczny.

źródło: www.wtrosceonature.com