reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Spalarnia - za i przeciw


24 lipca 2009

Stężenie dioksyn w procesie spalania jest mniejsze niż podczas palenia papierosa - przekonywali w środę przedstawiciele firmy Południe II, prowadzącej kampanię informacyjną o białostockiej spalarni śmieci.

Na innym przykładzie wygląda to tak: - Gdyby do jeziora Bajkał wrzucić dwa kilogramy cukru, to jego stężenie w wodzie byłoby takie samo jak stężenie dioksyn ze spalarni - opisywał Henryk Skowron.

Dodawał też, że znacznie groźniejsze - jak mówił, o 80 razy - są dymy ze zwykłych domowych pieców. Nie obyło się bez pytań o to, gdzie podzieją się uzyskiwane w procesie spalania odpady niebezpieczne. Specjaliści wyjaśniali, że miejscem na nie są odpowiednie składowiska, jak w niemieckich starych sztolniach w kopalniach soli. Za tonę produktu inkasują około 80-100 euro. Podobne stawki obowiązują również na składowiskach w Polsce. Reszta zaś ma trafiać do Hryniewicz. Właśnie Hryniewicze mają ściśle współpracować z białostocką spalarnią. W planach są już kolejne pola składowe. Zbudowane ostatnio w wąwozie powinno ruszyć po niedzieli. W programie zintegrowanego systemu gospodarowania odpadami dla aglomeracji białostockiej pojawiają się - prócz nowych pól składowych - pieniądze na rekultywację pól już zamkniętych oraz modernizację m.in. sortowni, na której wybierane są odpady nadające się do powtórnego przetworzenia.

- Uzyskiwane w procesie spalania żużle nadają się do powtórnego użycia. Powstaje również para. Najkorzystniejsze jest więc połączenie spalarni z ciepłownią - dodawał Skowron.

Katarzyna Garbarczyk, wiceprezes spółki Lech, która ma nadzorować budowę spalarni, wyjaśniała, że przed podjęciem decyzji pod uwagę brano również rozbudowę dzisiejszego zakładu w Hryniewiczach czy przebudowę systemu, w którym dziś pracuje. - Najbardziej zasadne okazało się zbudowanie spalarni - powiedziała.

Przy projektowaniu trzeba uwzględnić strumień odpadów z Białegostoku i gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Gródek, Juchnowiec Kościelny, Michałowo, Supraśl, Wasilków i Zabłudów. Wyliczono, że w 2014 r. gminy produkować będą 137 tys. ton śmieci.

Spalarnia ma ruszyć właśnie w 2014 r. Na razie trwa wybieranie najlepszej lokalizacji. Pod uwagę brane są trzy: os. Ścianka, ul. Produkcyjna i okolice ul. Andersa. Projekt ma kosztować ok. 413 mln zł, z czego 80 proc. ma pochodzić z programu "Infrastruktura i Środowisko" (białostocka spalarnia jest na liście indykatywnej programu).

źródło: Gazeta Wyborcza Białystok