reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Bakteriobójcze plastiki


23 lipca 2009

Naukowcy z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii opracowali metodę produkcji samoczyszczących się silikonów. Ich powszechne użycie nie tylko zmniejszy liczbę szpitalnych zakażeń, ale, co bardzo ważne, pozwoli na znaczącą redukcję ilości odpadów powstających  w szpitalach.

Problem zakażeń szpitalnych wywołanych użyciem sprzętu medycznego zainfekowanego drobnoustrojami może w najbliższych latach przejść do historii. Nowo opracowana metoda pozwala na tworzenie sterylizujących się samoczynnie plastikowych (silikonowych) elementów stosowanych w medycynie (np. cewników) - donosi "Journal of Materials Chemistry".

Rocznie, w samych tylko Stanach Zjednoczony Ameryki używa się 5 mln cewników żylnych oraz 30 mln cewników stosowanych do cewnikowania pęcherza moczowego. Z powodu niewykrytych filmów bakteryjnych, które znajdują się na powierzchni cewników, każdego roku umiera nawet 15 proc. pacjentów, u których użyto zakażony bakteriami cewnik żylny.

Dodatkowe koszty wynikające z zakażeń szpitalnych - jedynie tych, powstałych po użyciu zakażonego cewnika - szacowane są w USA na 25 tys. dolarów na każdy przypadek. Z tego też powodu są prowadzone badania nad modyfikacją powierzchni cewnika, tak by samoczynnie oczyszczała się z bakterii.

Naukowcy z Universitat de Valencia (Hiszpania), University College London oraz Loughborough University (Wielka Brytania) opracowali nową metodę tworzenia silikonowych, polimerowych powierzchni, które po niewielkiej modyfikacji chemicznej, pod wpływem światła stają się niemal całkowicie antybakteryjne.

Proces polega na związaniu chemicznym - silnym wiązaniem kowalencyjnym - barwnika Błękitu Metylenowego lub Toluidynowego z silikonową (polimerową) powierzchnią np. cewnika. Choć brzmi to bardzo poważnie i naukowo, etap ten jest bardzo prosty i polega na 24-godzinnej kąpieli silikonowego elementu w odpowiednim barwniku.

By aktywować antybakteryjną funkcję modyfikowanej powierzchni należy przygotowany cewnik poddać kilku minutowemu działaniu światła laserowego lub zwykłego światła słonecznego. Światło za pośrednictwem barwnika generuje reaktywne rodniki tlenowe, odpowiedzialne za biobójcze właściwości modyfikowanych elementów.

Według naukowców, nowo opracowana metoda umożliwia wyprodukowanie cewników, na których powierzchni niemal 100 proc. bakterii jest uśmiercane pod działaniem światła. Nowy materiał testowano zakażając modyfikowaną barwnikiem silikonową folię bakteriami Escherichia coli oraz Staphylococcus epidermidis. Jak twierdzą autorzy, podobną metodę można zastosować do modyfikacji również innych polimerów, tworząc całą gamę plastików dedykowanych do wykorzystania w szpitalach, by w ten - nowoczesny sposób - ograniczyć niebezpiecznie wzrastającą ilość bateryjnych zakażeń szpitalnych. 

źródło: PAP - Nauka w Polsce