reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Miasto odbija śmieci


23 lipca 2009

Czy opłaty za wywóz odpadów w Bydgoszczy zostaną zainwestowane w spalarnię?

- Ratusz wykorzystuje podwyżkę do wejścia na rynek - twierdzą przedstawiciele prywatnych firm. Po co rzeczywiście miastu własne śmieciarki?

Na początku lipca prezydent Bydgoszczy, Konstanty Dombrowicz zagroził, że jeśli firmy transportujące śmieci nie wycofają się z podniesienia opłat, wyśle na ulice własne śmieciarki. W rzeczywistości decyzja zapadła już wcześniej. - Przetarg na zakup pierwszej śmieciarki przez Miedzygminny Kompleks Utylizacji Odpadów ProNatura został ogłoszony już pod koniec kwietnia - mówi prezes firmy Remondis, Grzegorz Hoppe. - Jak to ma się do słów z 1 lipca, że ta spółka kupi śmieciarkę, jeśli nie wycofamy się z podwyżek?

- Zajmuję się organizowaniem wywozu śmieci z dużego bydgoskiego zakładu - mówi nam anonimowo jeden z naszych Czytelników. - Próbowałem prześledzić analizę ratusza dotyczącą możliwej podwyżki uzasadnionej wzrostem cen na składowisku. Ale tam nic nie trzyma się kupy. Z doświadczenia wiem też, że gęstość śmieci, którą założył ratusz, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Do 120-litrowego pojemnika wchodzi znacznie więcej niż 17 kilogramów. Chciałem jednak zdobyć w ratuszu więcej informacji. Tam jednak dano mi do zrozumienia, żebym sobie to darował.

Dlaczego ratusz tak długo zwlekał z informacją o zakupie własnej śmieciarki? - W lipcu po prostu przelała się czara goryczy, więc zgłosiliśmy sprawę do UOKiK - przekonuje dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM, Janusz Bordewicz. - Jednak podwyżki nieproporcjonalne do wzrostu cen na składowisku miały miejsce już w styczniu. Dlatego wcześniej zapadła decyzja o zakupie śmieciarki.

Według ratusza, przyczyną rodzącego się konfliktu są przepisy dotyczące śmieci. - Tylko trzy kraje w całej Unii, w tym Polska, są niechlubnym wyjątkiem, gdzie właścicielem śmieci jest operator. Tymczasem gmina ma je utylizować, ale nie wskazano żadnych źródeł finansowania. To powód, dla którego musimy chwytać się tak dziwnych sposobów na znajdowanie pieniędzy na gospodarowanie odpadami. Operatorzy nie mają obowiązku budowy zakładu termicznej obróki śmieci, rozbudowy wysypiska. Nie wprowadzają nowych systemów selektywnej zbiórki odpadów - podkreśla Janusz Bordewicz.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pierwsza śmieciarka to tylko początek zakupów. Ratusz zamierza przejąć znacznie większą część śmieciowego rynku. Zyski mają być przeznaczane na inwestycje związane z utylizacją odpadów.

źródło: Express Bydgoski