reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Konstytucja czystości


23 lipca 2009

Kary określane przez gminy w regulaminach czystości i porządku mogą być niezgodne z konstytucją – uważa Sąd Rejonowy w Płocku. Wątpliwości w tej sprawie, w przyszłym tygodniu rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny.

Wszystko zaczęło się od pana Kamila, który zdaniem straży miejskiej naruszył regulamin czystości i porządku na terenie miasta Płocka, nakazujący właścicielom psów ich oznakowanie, poprzez wszczepienie elektronicznego mikroczipa.

Straż miejska zakwalifikowała ten czyn jako wykroczenie i złożyła w Sądzie Rejonowym wniosek o ukaranie pana Kamila karą grzywny za uchylanie się od obowiązku oznakowania psa.

Sąd badający sprawę dopatrzył się niezgodności art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z art. 2, art. 31 ust. 3, art. 32 ust. 1 i art. 42 ust. 1 konstytucji.

Zdaniem sądu, który skierował pytanie prawne do TK, kwestionowany przepis ma charakter blankietowy. Określa on jedynie granice wymiaru kary, odnośnie wszystkich elementów czynu zabronionego odsyłając do innego aktu normatywnego będącego aktem prawa miejscowego, a nie ustawą.

Rozwiązanie zastosowane przez ustawodawcę w tym przypadku nie spełnia - zdaniem sądu pytającego - wymogu ustawowej określoności czynu zabronionego pod groźbą kary. Ponadto pozostawiając radzie gminy stosunkowo szeroki zakres ustalania obowiązków mieszkańców, naruszenie których obwarowane jest karą grzywny, pozostaje w sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego.

Zdaniem sądu pytającego istnieją wątpliwości, co do zgodności kwestionowanego przepisu z konstytucyjnymi zasadami równości wobec prawa i sprawiedliwości społecznej. Zachodzi tu możliwość różnego traktowania osób, zachowujących się w sposób identyczny, ze względu na ich miejsce zamieszkania.

Takie samo zachowanie w jednym przypadku uznawane będzie za wykroczenie, podczas gdy w sąsiedniej gminie zachowanie takie nie będzie karane, z powodu obowiązywania innego regulaminu utrzymania porządku i czystości.

TK rozpozna pytanie prawne Sądu Rejonowego w Płocku 28 lipca 2009 r.

źródło: Serwis Samorządowy PAP