reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Naukowcy zbadają przepływ tysięcy śmieci


21 lipca 2009

Przepływ tysięcy śmieci chcą prześledzić naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Stanach Zjednoczonych. Umożliwią im to przenośne elektroniczne "etykietki" doklejone do każdego wyrzucanego przedmiotu.

Na początek czipowymi etykietkami będzie oznaczonych 3 tys. różnego rodzaju śmieci przekazanych przez ochotników - których naukowcy właśnie szukają - z Nowego Jorku, Seattle i Londynu.

Znakowane będą różne typy odpadów - od komputerów i telefonów komórkowych, po torby i odpady pochodzące z ogrodów.

Projekt jest realizowany w oparciu o system kontroli towarów RFID (radio frequency identification) polegający na zdalnym odczycie i zapisie danych z wykorzystaniem układów elektronicznych przytwierdzonych do nadzorowanych przedmiotów. Ta technologia niekiedy jest nazywana radiowym kodem kreskowym.

Naukowcy MIT podają, że funkcję "etykietek" będą spełniać małe czipy, zatopione w ochronnej żywicy, które nieustannie będą nadawać sygnał o swojej pozycji do centralnego serwera. Każde przemieszczenie będzie więc kontrolowane w czasie rzeczywistym i oznaczane na mapie.

"To jest jak miniaturowy telefon komórkowy z ograniczonymi funkcjami. Technologia produkcji telefonów komórkowych jest na tyle tania i wszechobecna, że system będzie mógł wytropić odpady na całym świecie" - wyjaśnił BBC News członek zespołu badawczego Carlo Ratti.

Przemieszczanie śmierci będzie monitorowane zarówno w obrębie miast, jak i poza nimi. "To niczym wstrzyknięcie czipa do krwioobiegu i oglądanie jak się przemieszcza po ciele" - dodał Assaf Biderman, jeden z liderów projektu z Massachusetts Institute of Technology.

Ratti uważa, że rozwiązanie może być istotne dla monitorowania losów komputerów i zużytego sprzętu elektronicznego, których nie zawsze pozbywamy się w sposób zgodny z prawem. "Część z nich jest przewożona statkami do Afryki, zanieczyszczając ten rejon" - dodał.

Naukowcy oczekują, że świadomość nadzorowania wyrzucanych przedmiotów przyczyni się do tego, że rozważniej będziemy się ich pozbywać, a to z kolei doprowadzi do ograniczenia liczby śmieci.

Efekty amerykańskich eksperymentów będą opublikowane we wrześniu podczas dwóch wystaw w Seattle i Nowym Jorku.

Wcześniej ten sam zespół prowadził badania - poprzez analizę sygnałów wysyłanych z telefonów komórkowych - nad przemieszczaniem się ludności na terenie Rzymu i Kopenhagi. Podobnej metody badacze używali też by pokazać, jak tłumy przemieszczają się po Waszyngtonie podczas inauguracji prezydentury Baracka Obamy. 

źródło: PAP - Nauka w Polsce