reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ciepła woda ze słońca


21 lipca 2009

W 16 tysiącach domów jednorodzinnych woda będzie ogrzewana dzięki kolektorom słonecznym. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 221 mln zł, z czego 45,5 mln to dofinansowanie z NFOŚiGW.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2008 i 2009 roku podpisał 4 hurtowe umowy na wykorzystanie kolektorów słonecznych w jednorodzinnych i wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Naszymi beneficjentami, którzy obecnie pracują nad realizacją umów są: Międzygminny Związek w Proszowicach, powiat Suski, miasto Szczawnica, łódzka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Radogoszczy – informuje Witold Maziarz, rzecznik prasowy Funduszu.

Jak podkreślił, wyprodukowana energia słoneczna zastąpi pobór prądu przez wodne urządzenia grzewcze o mocy 61,17 MW - to równowartość mocy 12-tu małych elektrowni wodnych.

W powiecie suskim kolektory zostaną zainstalowane w 2150 budynkach mieszkalnych i będzie to kosztowało 28 mln zł (z NFOŚIGW - 13,5 mln zł). W Proszowicach inwestycja dotyczy 13573 budynków mieszkalnych, a koszt wyniesie 168,4 tys. zł (25 tys. z Funduszu).  

Inwestycje będą realizowane - w zależności od warunków umowy - w terminie do 2010 lub 2011 roku i obejmą ostatecznie 16171 budynków jednorodzinnych, w tym 68 budynków wielorodzinnych w Radogoszczy (tu koszt inwestycji wynosi 16,6 mln zł, z czego 2,5 mln to dofinansowanie z Funduszu). Natomiast w Szczawnicy kolektory zostaną zainstalowane w 380 budynkach za 8,4 mln zł. Połowę tej kwoty sfinansuje NFOŚ.

Zestawy do ogrzewania wody użytkowej zostaną zasilone ponad 8 hektarami powierzchni łącznej kolektorów słonecznych. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 221 milionów złotych, z czego 45,5 mln zł to wsparcie finansowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inwestycje obejmują dostarczenie urządzeń, ich montaż oraz uzyskanie pożądanego efektu dogrzewania wody użytkowej w budynku.

Umowy na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii fundusz podpisuje ze wspomnianymi podmiotami. Natomiast rozliczenie i osiągnięcie efektu ekologicznego w budynkach mieszkalnych, realizowane jest przez te instytucje we współpracy z właścicielami budynków – wyjaśnia Witold Maziarz.

źródło: Serwis Samorządowy PAP