reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ekologiczny smar z celulozy


17 lipca 2009

Smar z oleju rycynowego i "oleożelowych" pochodnych celulozy jest przyjazny dla środowiska naturalnego - informuje pismo "Green Chemistry".

Smar został opracowany przez zespół naukowców z uniwersytetu w Huelvie. Nie zawiera szkodliwych składników, spotykanych w powszechnie używanych smarach i w 100 procentach ulega biodegradacji.

Typowe smary przemysłowe są wytwarzane z nieulegających rozkładowi składników - olejów syntetycznych albo pochodnych ropy naftowej z dodatkiem zagęszczaczy - mydeł różnych metali (na przykład baru, sodu, wapnia, litu czy glinu) oraz polimerów. Co roku miliony ton smarów i olejów trafiają do ziemi i rzek. Rozkładają się bardzo powoli i szkodzą roślinom oraz zwierzętom wodnym.

źródło: PAP - Nauka w Polsce