reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ekologicznie i nowocześnie


08 lipca 2009

Dobiega końca rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych przy ul. Kociewskiej. W piątek, 3.07.2009 r., zakład zwiedzali toruńscy radni wraz z prezydentem Michałem Zaleskim.

Roboty budowlane na terenie Zakładu znajdują się w końcowej fazie realizacji. Zakończono budowę przyłączy wodno-kanalizacyjnego elektroenergetycznego oraz kompostowni odpadów zielonych. Niemal gotowa jest niecka składowiska wraz z drenażem monitorującym oraz zasadniczym. Kończy się też montaż obudowy hali sortowni, kompostowni, warsztatowo-garażowej oraz linii sortowniczej. W hali kompostowni na ukończeniu są prace związane z montażem instalacji technologicznych bioreaktorów (łącznie z biofiltrem). Do zakładu dostarczany jest sprzęt niezbędny do prowadzenia procesów technologicznych - m.in. przerzucarka do kompostu.

Przypomnijmy, że kamień węgielny pod tę budowę wmurowano 30 stycznia 2009 r. Inwestycja realizowana jest w ramach Projektu "Gospodarka odpadami komunalnymi w Toruniu", który otrzymał dofinansowanie Funduszu Spójności w wysokości 71% kosztów kwalifikowanych określonych w Decyzji Komisji Europejskiej, czyli 10,8 mln euro. Wartość kosztów kwalifikowanych całego Projektu wynosi 15 949 158,49 euro, natomiast wartość Kontraktu "Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu" - 15.194.348,07 euro. Kontrakt realizowany jest przez firmę Budimex Dromex SA z Warszawy.

Głównym celem Projektu jest stworzenie kompleksowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Toruniu oraz gminach Lubicz, Obrowo i Wielka Nieszawka, spełniającego aktualne wymagania prawne obowiązujące w Polsce oraz wymagania zawarte w dyrektywach Wspólnoty Europejskiej.

Temu właśnie celowi ma służyć nowoczesny Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu oraz rozwój i dostosowanie systemu selektywnej zbiórki odpadów.

Zakład spełnia wszystkie obowiązujące wymagania prawne dotyczące gospodarki odpadami. W jego skład wchodzą następujące obiekty:

  • składowisko odpadów komunalnych - 6,6 ha, o pojemności 1.080.000 m3
  • sortownia odpadów - wydajność 20 tys. t /rok
  • kompostownia odpadów organicznych - wydajność 5 tys. t /rok
  • kompostownia odpadów zielonych - wydajność 1 tys. t/rok
  • zakład demontażu i przetwarzania odpadów wielkogabarytowych (w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego)
  • zakład przerobu odpadów budowlanych - wydajność 4,5 tys. t/rok
  • magazyn odpadów niebezpiecznych - wydajność 190 t/rok
  • infrastruktura towarzysząca, w tym zaplecze socjalno-administracyjne, garaże, drogi i place manewrowe.

Zgodnie z Decyzją Komisji Europejskiej z dnia 19.12.2005 r. przyznającej dofinansowanie dla Projektu, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych powinien zostać zbudowany do 31.12.2009 roku. W chwili obecnej nie ma żadnego zagrożenia dla tego terminu.

źródło: torun.pl