reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zepsute LCD da się przetworzyć


06 lipca 2009

Zniszczone ekrany ciekłokrystaliczne (LCD) nie muszą już trafiać na śmietnik. Opracowano metodę, która pozwala na wtórne pozyskiwanie niektórych związków chemicznych ze zużytych ekranów odbiorników telewizyjnych, czy monitorów komputerowych LCD. Co więcej, uzyskany w ten sposób materiał może znaleźć zastosowanie w medycynie - informuje "Green Chemistry".

Alkohol poliwinylowy (PVA) jest związkiem chemicznym, którego roczne światowe zużycie przekroczyło milion ton. Substancja ta jest wykorzystywana m.in. przy produkcji wyświetlaczy LCD.

Brytyjscy naukowcy z The University of York, opracowali metodę odzyskiwania PVA ze zużytych wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Uzyskany w ten sposób silnie porowaty materiał posiada nowe właściwości, które można wykorzystać m.in. w biomedycynie.

Procedura jest kilkuetapowa. Zniszczone ekrany są moczone przez 30 minut w ciepłej wodzie (temperatura około 50 stopni Celsjusza), by możliwe było oddzielenie z ekranu warstwy PVA. Następnie pozyskany alkohol poliwinylowy jest suszony przez 12 godzin w suszarce próżniowej.

Tak otrzymany PVA jest dodawany do wody destylowanej, a całość jest zamykana szczelnie w naczyniu, które poddawane jest krótkotrwałemu (10 minut) działaniu mikrofal, aż do osiągnięcia temperatury 180 stopni Celsjusza. Następnie do mieszaniny dodawany jest etanol, po uprzednim ostudzeniu wodnego roztworu PVA (przez 12 godzin, w temperaturze 4 stopni Celsjusza). Ostatecznie, powstały silnie porowaty materiał jest suszony w suszarce próżniowej - ponownie przez 12 godzin w temperaturze 40 stopni Celsjusza.

Otrzymany PVA ze zużytych ekranów ciekłokrystalicznych, charakteryzuje się silną porowatością, dzięki czemu 1 gram odzyskanego PVA ma powierzchnię nawet 95 metrów kwadratowych. Co ciekawe, całkowita objętość porów 1 grama substancji, to zaledwie pół centymetra sześciennego. Jak twierdzą naukowcy, kluczem do sukcesu okazała się niewielka domieszka jodu do PVA odzyskiwanego z ekranów LCD. To jod stymuluje powstawanie porowatego materiału, co zostało potwierdzone w eksperymentach z użyciem czystego odczynnika chemicznego - PVA.

Zdaniem naukowców, nowy, silnie porowaty materiał, może zostać użyty w różnych aplikacjach biomedycznych - alkohol poliwinylowy jest bowiem biokompatybilny.

źródło: PAP - Nauka w Polsce