reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

MAEA pomoże Serbii wywieźć odpady radioaktywne


06 lipca 2009

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) pomoże Serbii zebrać środki na jak najszybsze pozbycie się źle chronionych odpadów nuklearnych, które są zagrożeniem dla bezpieczeństwa i zdrowia - poinformował w piątek odchodzący szef Agencji Mohamed ElBaradei.

Rosja zgodziła się przyjąć ponad dwie tony zużytego paliwa z nieczynnego serbskiego reaktora nuklearnego, co ma zagwarantować, że radioaktywne odpady nie wpadną w ręce terrorystów, i zapobiec ewentualnej katastrofie ekologicznej.

Ok. 8 tys. prętów paliwowych przechowywanych w Instytucie Nauk Nuklearnych w miejscowości Vincza pod Belgradem zawiera materiał radioaktywny, który może być wykorzystany w bombie. W czasie ostatniej inspekcji MAEA stwierdziła, że pręty nie były dobrze zabezpieczone i chronione, stwarzając obawy, że mogą zostać ukradzione.

Zgodnie z wielomilionową umową z rosyjską agencją atomową Rosatom radioaktywne pręty powinny zostać przewiezione do Rosji - poinformował ElBaradei. Większość pieniędzy należnych Rosji dostarczyły Stany Zjednoczone i Unia Europejska, ale potrzeba jeszcze równowartości ok. 2 mln dolarów (ponad 1,4 mln euro) - powiedział serbski wicepremier i minister nauki Bożidar Delić. "Powinniśmy być w stanie sfinalizować umowę w ciągu kilku następnych miesięcy" - dodał.

Reaktor został wybudowany w 1959 roku i zamknięty w 2002 roku. W tym samym roku Serbia przetransportowała do Rosji 6 tys. niewykorzystanych prętów paliwowych.

źródło: Gazeta Wyborcza