reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W Częstochowie przetworzą śmieci, ale nie wszystkie


03 lipca 2009

Około 30 tysięcy ton śmieci może przetworzyć w ciągu roku Zakład Zagospodarowania Odpadów, uruchomiony przez Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne na ogromnym składowisku śmieci w Młynku Sobuczynie. 

Oznacza to, że duża część odpadów przestanie wreszcie lądować na wysypisku, za to trafi do ponownego przetworzenia. Wielka hałda śmieci będzie rosnąć trochę wolniej.

- Całą instalację tworzy kilka części: na początek sortownia przywożonych odpadów, które są kompletnie z sobą wymieszane. Już stąd część odpadów będzie kierowana do odbiorców surowców wtórnych. Prócz tego uruchomiliśmy kompostownię, stację rozdrabniania gruzu, stację rozbiórki odpadów wielkogabarytowych, nawet punkt zbiórki odpadów niebezpiecznych - opisuje nowy zakład Jerzy Guła z CzPK.

O tej inwestycji mówiono w Częstochowie od kilku lat, wreszcie pozyskano dofinansowanie z pieniędzy unijnych. Z zewnętrznych funduszy pochodzą trzy czwarte nakładów na zbudowanie instalacji, wynoszących łącznie 24 miliony złotych. Już w sierpniu ubiegłego roku w Częstochowie z wielkim medialnym szumem rozpoczęto system selektywnej zbiórki śmieci. Tymczasem para poszła w gwizdek, bowiem selektywna zbiórka ograniczyła się do dostawienia na śmietnikach osiedlowych pojemników z napisem "odpady mokre" (chodzi o odpady biodegradowalne, np. obierki warzyw, które nadają się idealnie na surowiec dla kompostowni). Mieszkańcy wrzucają do tych kontenerów wszystkie inne śmieci jak popadnie. Na dodatek, skoro zakład zagospodarowania jeszcze nie był gotowy, wszystkie odpady i tak lądowały hurtem na wysypisku. Przyznał to nawet wicedyrektor CzPK Krzysztof Sznilik. 


Spółka eksploatująca składowisko nie ukrywa, że na odzyskiwaniu odpadów do ponownego przetworzenia z pewnością nie zarobi. Firmy odbierające stłuczkę szklaną, makulaturę czy tworzywa sztuczne płacą tak mało, że koszty sortowania są wyższe. Lecz takie są dyrektywy unijne, by coraz mniej odpadów lokować na wysypiskach. Po roku 2013 tego, co nadaje się do ponownego przerobu, nie będzie wolno wyrzucić na hałdę. Stąd również plany rozbudowy zakładu o nową linię kompostowania i wytwarzania biogazu.

Póki co, dziwi rezygnacja z wykorzystania nowego zakładu w większym stopniu, przy pracy na dwie zmiany. Jerzy Guła oceniał możliwości przetwarzania odpadów na 2,5 tysiąca ton miesięcznie przy pracy na jedną zmianę. Tymczasem śmieci na wysypisko przywożonych jest znacznie więcej.
- Sama nasza firma zapewniłaby temu zakładowi dostateczną ilość odpadów. A przecież są jeszcze inne przedsiębiorstwa. Nawet gdyby linia ruszyła na dwie zmiany, nie wystarczyłaby na przerobienie wszystkiego, trzeba więc czym prędzej myśleć o rozbudowie - ocenia Marek Brzozowski, wiceprezes firmy Sita.

Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne musi jeszcze dogadać się z gminą Poczesna, która z zadowoleniem wita nowoczesne inwestycje, lecz wskazuje na kompletnie zniszczone przez śmieciarki drogi lokalne. 

źródło: Polska Dziennik Zachodni