reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja, która rozbroi groźne baterie


03 lipca 2009

Pierwszy w Polsce zakład recyklingu zużytych baterii powstaje w podgorzowskich Stanowicach. Tworzy go spółka zawiązana przez Zakład Utylizacji Odpadów, francuska firmę Recupyl i AK Nova z Poznania.

Zgodnie z unijnym prawem, do 2011 r. ze zużytych baterii musi być odzyskiwane minimum 50 proc. surowców wtórnych. Takie wymagania spełnia dziś jedynie technologia opracowana przez Farouka Tadjala i wdrażana w jego firmie Recupyl, która dziś ma zakłady w Singapurze, USA, Anglii, Hiszpanii i Meksyku. Dr Tadjal jest naukowcem z Grenoble, a jednocześnie biznesmenem i wynalazcą.

Zakład w Stanowicach będzie kolejnym, który zastosuje tę wydajną technologię, tym razem na potrzeby polskiego recyklingu.

- W ubiegłym roku kupiliśmy nieruchomość w Stanowicach i szukaliśmy technologii z najwyższej półki, żeby rozwinąć tu działalność. To nasz sukces, że udało się pozyskać na partnera właśnie Farouka Tadjala - mówi Marek Wróblewski, dyrektor ZUO w Gorzowie. Firma Recupyl rozważała stworzenie nowego zakładu i brała pod uwagę m.in. Polskę, Czechy, Słowację albo kraje bałtyckie. - Kiedy byłem po raz pierwszy w Gorzowie, wchodząc do Urzędu Miasta, zauważyłem pojemnik do zużytych baterii. Grupa nastolatek właśnie w tym momencie wrzucała do niego zebrane baterie. Wtedy stwierdziłem, że najlepszym miejscem będzie Polska i Gorzów. Przecież jeszcze nie było ustawy, a zbiórka baterii już miała miejsce - opowiada dr Farouk Tadjal.

Do gorzowskiego ZUO należy całe gospodarstwo w Stanowicach wraz z folwarkiem i zabytkowym pałacem. Na potrzeby zakładu Recupyl Polska zaadaptowano już budynki folwarku. Gotowa jest linia do segregacji baterii, do końca lipca powinna być uruchomiona kolejna linia do ich przetwarzania i odzyskiwania surowców. Przetwarzane będą baterie litowe, kadmowo-niklowe i niklowo-wodorotlenkowe, z których odzyskiwane będą: metal, tworzywo używane potem przez ZUO do produkcji paliwa alternatywnego, papier oraz związki chemiczne. - Dzięki naszej technologii będziemy mieli tu bardzo czysty proces przetwórczy, który nie powoduje emisji do wody i ścieków, nie emituje dwutlenku węgla, bo odbywa się w temperaturze pokojowej. Ponadto technologia dostosowana jest do zmieniającej się technologii produkcji baterii. Zapewni więc recykling również wtedy, gdy na rynek wejdą nowe rodzaje baterii - mówi Farouk Tadjal. Podkreśla, że filozofią spółki jest przeciwdziałanie tzw. turystyce odpadowej. Chodzi o to, aby niebezpieczne odpady były przetwarzane w tym kraju, gdzie zostały zebrane.

Zakład w Stanowicach będzie pierwszym i na razie jedynym w Polsce, który jest w stanie spełnić wymagania przepisów unijnych. Zaspokoi też dzisiejsze potrzeby recyklingu baterii w całym kraju. - Będziemy przetwarzać 750 ton baterii rocznie. Przy pracy na jedną zmianę, a odpowiednio więcej, jeśli zakład będzie pracował na dwie lub trzy zmiany. W Polsce pozyskuje się rocznie 800-1000 ton zużytych baterii, więc spokojnie możemy utylizować wszystkie - mówi Wróblewski.

Baterie to jednak dopiero początek. Francuska firma ma opatentowane również inne technologie, m.in. pierwszą w Europie nowoczesną instalację do recyklingu ekranów ciekłokrystalicznych. - Tych odpadów będzie coraz więcej i w przyszłości chcemy, aby przetwarzać te odpady również w Stanowicach - mówi dyr. Wróblewski. Już teraz Recupyl myśli też o przetwarzaniu zużytych baterii z samochodów hybrydowych, co może okazać się konieczne na większą skalę za 7-10 lat.

ZUO jest członkiem największej w Polsce organizacji odzysku baterii REBA. Takie organizacje non profit tworzą producenci baterii, którzy mają obowiązek odzyskiwać od konsumentów zużyte produkty. - REBA zbiera 70-80 proc. wszystkich baterii z rynku, mamy więc gwarancję, że one trafią do naszego zakładu. Zresztą w Polsce nie ma innej instalacji spełniającej wymogi unijne i nie będzie innego wyjścia - stwierdza dyr. Wróblewski.

Zakład Recupyl Polska będzie jedynie częścią dużego kompleksu, który powstaje w Stanowicach. Już niedługo w dawnym majątku będzie się mieścić centrum edukacji ekologicznej. ZUO zabezpiecza i osusza mury klasycystycznego pałacu z XVIII w. Zostanie zaadaptowany na obiekt hotelowo-szkoleniowy.

źródło: Gazeta Wyborcza