reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Z Francuzami seminarium o odpadach


02 lipca 2009

Jak działa francuski sektor gospodarki odpadami o tym rozmawiano podczas seminarium polsko – francuskiego zatytułowanego „Nowe technologie i praktyka w gospodarce odpadami”. Seminarium zorganizowała Spółka Akcyjna Holdikom SA w Ostrowie Wielkopolskim, uczestniczyli w niej przedstawiciele Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. Seminarium odbyło się 23 czerwca 20099 roku w Hotelu Villa Royal. Zorganizowano je dzięki współpracy spółki Holdikom SA z Ambasadą Francuską i Francuską Misją Gospodarczą.

Konferencję oficjalnie otworzył Prezydent Miasta Ostrowa Radosław Torzyński. Gościem spotkania był starosta kaliski Krzysztof Nosal, przedstawiciele gmin i miast powiatu ostrowskiego, Attache do spraw współpracy w Ambasadzie Francji Polsce, oraz specjaliści z Francuskiej Misji Ekonomicznej w Warszawie.

- Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska to podstawowe cele strategiczne polskie i unijne jesli chodzi o gospodarkę odpadami. Wiedza jest potrzebna i konieczna, ponieważ kończy się epoka prostych rozwiązań. Nowe standardy wyznaczył kryzys energetyczny i zapotrzebowanie na nowe źródła energii i ich poszukiwanie również w gospodarce odpadami. Polski sektor rozpoczyna zasadniczą transformację. Konieczność sprostania coraz surowszym wymogom zmusza samorządy i spółki zajmujące się odpadami do poszukiwania nowych rozwiązań. Takie spotkanie jak dziś umożliwia nawiązanie nowych kontaktów w sektorze usług, wymianę wiedzy, doświadczeń, dobrych praktyk, sprawdzonych pod względem ekonomicznym i ekologicznym. Szczególne podziękowanie kieruję do Ambasady Francji w Warszawie i Francuskiej Misji Ekonomicznej w Warszawie. – mówił Bartosz Ziółkowski, prezes Spółki Akcyjnej Holdikom w Ostrowie Wielkopolskiej, organizator seminarium.

- Miasto wolne od śmieci to mój biznes, jak najwięcej śmieci – to biznes państwa, reprezentantów spółek , mam nadzieję, że oba nasze biznesy uda się pogodzić. Każdy samorząd przez poprzednie lata borykał się z rozwiązywaniem problemów związanych z gospodarka komunalną, był czas problemów z czysta wodą, oczyszczaniem ścieków, teraz przyszedł czas na zagospodarowanie odpadów. Problem tym bardziej palący, że śmieci mamy coraz więcej. Mam nadzieję, że uda się dziś nauczyć od siebie nowych rozwiązań, tak by mogły być zastosowane na poziomie optymalnym, Aglomeracja kalisko – Ostrowska i Ostrów Wielkopolski będą dla państwa miejscem miłym i przyjaznym. – Radosław Torzyński, prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

W seminarium uczestniczyli przedstawiciele gmin wchodzących w skład Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej, w ostatnim półroczu prezydencję sprawowało starostwo w Aglomeracji.

- Był czas, gdy w każdej gminie próbowaliśmy budować własne wysypisko śmieci, dziś mówimy o zakładach kompleksowo przerabiających odpady. To jedyny sposób, by zgodnie z prawem i rosnącymi unijnymi wymogami nie tylko odpady utylizować, ale także je przerabiać. – podkreślał Krzysztof Nosal, starosta kaliski.

Podczas konferencji w Hotelu Villa Royal w Ostrowie Wielkopolskim swoje rozwiązanie w dziedzinie gospodarki odpadami prezentowali przedstawiciele dziewięciu francuskich spółek.(...)

W tej chwili w Ostrowie poziom segregacji w wysokości 6 proc. To dobry wynik, bo w mieście od 2003 roku prowadzona jest zbiórka odpadów „u źródła” na terenie osiedli domków jednorodzinnych, w centrum miasta przybywa siatkowych koszy do segregacji. Unijne dyrektywy wskazują jednak, że w 2010 roku odzyskiwanie odpadów musi sięgać 25%.

W stosunku do ilości tych odpadów wytwarzanych w województwie wielkopolskim w roku 1995 dopuszcza się do składowania następujące ilości odpadów ulegających biodegradacji: w 2010 – nie więcej niż 75% w 2013 – nie więcej niż 50% w 2020 – nie więcej niż 35%

źródło: www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl