reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zaśmiecają gminę, bo chcą zarobić


25 czerwca 2009

Robią z naszej pięknej gminy wysypisko odpadów - alarmują mieszkańcy Czarnej Dąbrówki. Poszło o to, że władze samorządu postanowiły zarobić na odpadach z Kartuz i Potęgowa. Śmieciarki wożą śmieci między innymi na wysypisko w Unichowie.

- Przecież nasze wysypiska mają być do końca roku pozamykane, a tymczasem zapełnia się je przedkładając chęć doraźnego zysku nad dobro naszej pięknej gminy - krytykuje Andrzej Jabłoński, mieszkaniec, który zadzwonił do naszej redakcji. - Powinni ukierunkować się na zarabianie na turystyce, a nie na śmieciach - dodaje.

Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej przyznaje, że chodzi o szybki zarobek. - Przyjmujemy śmieci z Kartuz i Potęgowa, by zapełnić nasze wysypiska. Musimy to zrobić, bo miały służyć do 2017 roku, a będą zamykane do końca 2009 roku - wyjaśnia Leszek Smentoch, kierownik ZGK Czarna Dąbrówka. - Śmieci są nam potrzebne, by podczas rekultywacji nie było konieczności nawożenia dużej ilości ziemi. Ponadto zarobione pieniądze pozwolą sfinansować rekultywację, a więc to dobry interes - wyjaśnia.

Gmina kasuje za metr sześcienny śmieci, a nie za tonę, jak w przypadku innych wysypisk. Dzięki temu w Czarnej Dąbrówce jest taniej, więc jest śmieciowo konkurencyjna.

- Przyjęcie tony śmieci jest u nas tańsze o ok. 16 zł, a czysty zysk na tonie to 60 zł. Życzymy więc sobie jak najwięcej śmieci - podkreśla Smentoch.

Odpady z ościennych gmin nie trafiają tylko do Unichowa, bo śmieciarki kursują też do Kóz i Rokit. Cenowa konkurencyjność Czarnej Dąbrówki nie odbiła się na razie na funkcjonowaniu powiatowej spółki Zakład Zagospodarowania Odpadów w Sierznie, który ma być docelowym punktem zwożenia odpadów po rekultywacji mniejszych gminnych wysypisk.

- Cena Czarnej Dąbrówki jest korzystna, ale nie dotarły do mnie sygnały, by nasza firma ucierpiała z tego powodu - mówi Andrzej Chmielecki, prezes zarządu ZZO Sierzno. 

źródło: Polska Dziennik Bałtycki