reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Deklaracja w sprawie spalarni podpisana


18 czerwca 2009

Podpisano deklarację w formie umowy społecznej w sprawie budowy eko-spalarni przy ulicy Giedroycia. Dokument gwarantuje, że przedsięwzięcia towarzyszące realizacji zakładu zostaną wykonane, a sama instalacja będzie zbudowana w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne. To pierwszy taka umowa pomiędzy samorządem a społecznością lokalną na skalę ogólnopolską.

Po kilkumiesięcznych pracach, ostatecznie zakończył działalność zespół zadaniowy przy Prezydencie Miasta, powołany do przygotowania zakresu i harmonogramu inwestycji na terenie Dzielnicy XVIII, towarzyszących budowie eko-spalarni w Nowej Hucie. W środę, 17 czerwca deklarację stron jako umowę społeczną w sprawie zadań kompensacyjnych dla Nowej Huty oraz współdziałania przy realizacji zakładu podpisali z jednej strony prezydent Jacek Majchrowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A. Marek Jaglarz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. Ryszard Langer, z drugiej zaś reprezentanci społeczności Nowej Huty, radni z przewodniczącym „osiemnastki” Edwardem Porębskim na czele. „Inwestycje, które będą realizowane na terenie Nowej Huty to dla Miasta taki sam priorytet, jak budowa spalarni śmieci” zapewniał po podpisaniu deklaracji prezydent Jacek Majchrowski. Wsparcie ze strony Rady Miasta Krakowa dla inwestycji w Nowej Hucie zadeklarował też wiceprzewodniczący Bogusław Kośmider.

Podpisany dokument to przede wszystkim gwarancja Miasta odnośnie realizacji około 50 przedsięwzięć i inwestycji na terenie dzielnicy XVIII. Ich ogólną wartość ocenia się na kwotę 500 mln złotych. To olbrzymia suma, dlatego radni dzielnicy XVIII chcą, by Miasto zabezpieczyło odpowiednie środki na inwestycje. „Stosowny projekt uchwały w tej sprawie zostanie złożony jak najszybciej” odpowiada Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Miasta. Pieniądze na inwestycje dla Nowej Nuty będą też pochodzić ze środków spółek miejskich, a także funduszy zewnętrznych.

W deklaracji znalazł się też zapis o tym, że instalacja zostanie zbudowana w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne w tej dziedzinie. Zakład będzie wyposażony w system monitoringu technologicznego, jak i emisji zanieczyszczeń, a wyniki będą udostępniane na bieżąco do wiadomości mieszkańców na elektronicznej tablicy oraz w Internecie. Zamontowany będzie też automatyczny system zabezpieczeń. W instalacji będą termicznie przekształcane jedynie odpady komunalne, dostarczane wyłącznie najnowocześniejszymi i szczelnie zamkniętymi ciężarówkami, z ominięciem centrum Nowej Huty, z wykorzystaniem obwodnic, głównie trasy S-7. W przypadku awarii zakładu samochody transportujące odpady zostaną skierowane na składowisko odpadów komunalnych Barycz. Dodatkowo, żużle i popioły pozostające po procesie oczyszczania spalin, podlegać będą oddzielnemu procesowi utylizacji, w formie bezpiecznej dla środowiska. Odpady komunalne i produkty procesu spalania nie będą składowane na terenie zakładu, ani w żadnym innym miejscu na terenie Dzielnicy XVII Nowa Huta.

Strony porozumienia zadeklarowały współpracę w zakresie konsultacji społecznych i edukacji ekologicznej. Już na etapie budowy spalarni utworzone zostanie centrum informacyjno – edukacyjne. Będzie ono działać też po uruchomieniu instalacji.

Oprócz zadań inwestycyjnych, które mają towarzyszyć realizacji zakładu termicznego przekształcania zrealizowanych będzie szereg przedsięwzięć dodatkowych. Chodzi tu m.in. o budowę sieci umożliwiającej mieszkańcom nieruchomości położonych w obrębie zakładu dostawę energii cieplnej ze spalarni oraz objęcie ich programem specjalnych stawek za wywóz odpadów.

Nad realizacja umowy społecznej ma czuwać specjalny zespół ds. realizacji zadań kompensacyjnych, monitoringu procesu budowy i funkcjonowania spalarni. Grupa, w skład której wejdą przedstawiciele Miasta i Rady Dzielnicy, zostanie powołana w ciągu najbliższego miesiąca.

W uroczystości podpisania deklaracji uczestniczyli przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń nowohuckich, które w powstaniu w tej dzielnicy nowoczesnej spalarni oraz w inwestycjach, które towarzyszą jej budowie upatrują szans na rozwój zaniedbanych obszarów dzielnicy XVIII. Nie zabrakło też oponentów budowy zakładu. Nie było wśród nich Daniela Bednarka, dotychczasowego przewodniczącego Komitetu Mieszkańców Mogiły i Lesiska przeciwko Budowie Spalarni. W dniu podpisania Deklaracji zrezygnował on z dalszej działalności w komitecie.

źródło: krakow.pl