reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Bez azbestu


18 czerwca 2009

4 mln złotych otrzymają w 2009 roku w ramach dotacji jednostki samorządu terytorialnego na działania związane z usuwaniem azbestu – informuje Ministerstwo Gospodarki.

Projektowany nowy „Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032” przewiduje m.in. wprowadzenie ułatwień dla właścicieli nieruchomości zawierających wyroby azbestowe, przede wszystkim umożliwienie usuwania wyrobów azbestowych bez konieczności korzystania z usług specjalistycznych firm – tłumaczy Rafał Baniak z Ministerstwa Gospodarki w odpowiedzi na interpelację posła Adama Krupy.

Program zakłada m.in, że działania dotyczące usuwania wyborów azbestowych będą umieszczane wśród priorytetów funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Ministerstwo podkreśla, że z zagwarantowanej w 2009 roku kwoty w wysokości 4 mln na dotacje dla jednostek samorządu terytorialnego służące inwentaryzacji wyborów azbestowych, przygotowaniu gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich planów usuwania wyrobów zawierających azbest oraz opracowaniu dokumentacji technicznej przeznaczono kwotę 1,6 mln zł. Pozostałe środki przeznaczono na działania informacyjne, monitoring realizacji programu oraz działania w zakresie ochrony zdrowia.

Zdaniem Rafała Baniaka, już sam podział środków wskazuje, że priorytetem MG jest wspieranie bezpośrednie i pośrednie samorządu terytorialnego, a pozyskane przez administrację lokalną środki z ministerstwa będą ważną częścią kwot przeznaczanych na usuwanie wyrobów zawierających azbest.

W podobnej interpelacji posła Jarosława Stawiarskiego podsekretarz stanu w MG podkreślił, że finansowanie działań dotyczących azbestu możliwe jest w ramach krajowych funduszy ochrony środowiska, a beneficjentami mogą być jednostki samorządu terytorialnego. W tej sprawie do gmin trafił specjalny Poradnik przygotowany przez resort. Jest on dostępny także na stronie www.bazaazbestowa.pl

Ministerstwo zwraca uwagę, że NFOŚiGW udziela wsparcia zgodnie z obowiązującymi na dany rok kryteriami wyboru przedsięwzięć oraz listą programów priorytetowych.

Drugim źródłem są jednak fundusze unijne, nawet jeżeli obecne procedury i wymagania względem aplikujących i rozliczających projekty beneficjentów są skomplikowane i nadmiernie rozbudowane.

Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało jednak wprowadzenie ułatwień procesu pozyskiwania środków na ten cel. Według Rafała Baniaka, jest to główne zadanie powołanego niedawno w resorcie zespołu ekspertów przy ministrze rozwoju regionalnego.
 
źródło: Serwis Samorządowy PAP