reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Śmieci dostarczą zielonej energii


16 czerwca 2009

Budowa spalarni odpadów pochłonie 6 mld zł. Resort środowiska chce podnieść opłacalność takich inwestycji, przyznając instalacjom certyfikaty za produkcję energii odnawialnej.

Resorty środowiska i gospodarki uzgodniły projekt rozporządzenia, które zagwarantuje spalarniom odpadów zyski ze sprzedaży zielonej energii.

– Do rozliczania udziału energii ze źródeł odnawialnych przyjęta została metoda ryczałtowa, jednakowa dla całego kraju. Będzie to 42 proc. całości energii chemicznej odzyskanej w wyniku termicznego przekształcenia odpadów – mówi Magda Sikorska, rzeczniczka ministra środowiska.

Podobne rozwiązania funkcjonują obecnie w Belgii. Sikorska dodaje, że projekt rozporządzenia musi jeszcze zostać zaakceptowany przez komisję prawniczą, a potem zostanie przekazany do notyfikacji Komisji Europejskiej. Większość państw, w których działają spalarnie odpadów, zalicza część ich produkcji energetycznej do odnawialnych źródeł.

W najbliższych latach w Polsce powstanie prawdopodobnie kilkanaście spalarni odpadów. Na liście kluczowych projektów, które ubiegają się o dofinansowanie unijne, jest już 11 inwestycji opiewających na 6 mld zł, a chętnych wciąż przybywa. Koszt budowy jednego zakładu waha się od 280 mln zł do ponad 1 mld zł – w zależności od wielkości. Dzięki zmianie przepisów i zaliczeniu części energii ze spalarni do źródeł odnawialnych ich budową zaczną się też interesować prawdopodobnie prywatni inwestorzy. Eksperci szacują, że nakłady na spalarnię zwracają się po siedmiu – ośmiu latach, ale z unijnym dofinansowaniem ten okres będzie znacznie krótszy.

– Wewnętrzna stopa zwrotu dla takich inwestycji wyniesie kilkanaście procent – ocenia Henryk Skowron, konsultant ds. budowy spalarni z Gliwic.

Z jego obliczeń wynika, że zakład termicznej utylizacji 300 tys. ton odpadów może rocznie produkować 140 tys. MWh energii elektrycznej, co przyniesie mu ok. 35 mln zł. Przedsiębiorstwo będzie też zarabiało na sprzedaży ciepła i przyjmowaniu odpadów do utylizacji.

Budowę własnej spalarni odpadów bierze pod uwagę m.in. Południowy Koncern Energetyczny. – Rozważaliśmy taką inwestycję w Halembie, ale na razie nie podjęliśmy żadnej decyzji – zastrzega Dariusz Wójcik, rzecznik PKE.

Proponowane zapisy rozporządzenia mogą okazać się też pułapką dla części właścicieli spalarni. W projekcie określono rodzaje odpadów komunalnych zaliczonych do źródeł odnawialnych oraz warunki dokumentowania ilościowego tych odpadów. – Jeśli kontrola wykaże, że ich udział jest mniejszy od zapisanych w prawie 42 proc., to taki zakład może zostać całkowicie pozbawiony praw do certyfikatów za produkcję zielonej energii – wskazuje Henryk Skowron.

Do tej pory w kraju działa tylko jedna spalarnia odpadów komunalnych – wybudowany dziewięć lat temu warszawski ZUSOK. Samorządy nie były zainteresowane takimi inwestycjami z powodu wysokich kosztów. Przepisy unijne zmuszają jednak do ograniczenia odpadów na składowiskach i dlatego do 2015 r. niemal każde miasto wojewódzkie chce mieć własną spalarnię odpadów. Jak dotąd największym problemem pozostaje ich lokalizacja.

źródło: Rzeczpospolita