reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Pierwsza międzynarodowa konferencja nt. "orbitalnych śmieci"


02 czerwca 2009

W Montrealu odbyła się pierwsza międzynarodowa konferencja poświęcona problemowi "orbitalnych śmieci", powstających przy niszczeniu rakiet nośnych i satelitów. Wzięli w niej udział specjaliści wielu krajów, m.in. USA, Rosji, Niemiec, Francji, Indii, Kanady i Holandii.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że problem "orbitalnych śmieci" jest niezwykle ostry. W dokumentach roboczych forum wskazywano, że System Obserwacji Kosmicznych USA w chwili obecnej śledzi 17 tysięcy sztucznych obiektów o rozmiarach powyżej 10 centymetrów. Szacuje się, że na orbicie znajduje się też ok. 300 tysięcy przedmiotów o średnicy od 10 do 1 centymetra oraz kilka milionów - o rozmiarach poniżej jednego centymetra.

Większość obiektów o rozmiarach ponad 10 centymetrów zarejestrowanych jest w "Katalogu satelitów", opracowywanym przez amerykańskie instytucje rządowe. Według stanu z czerwca 2008 r. znajdowało się w nim ponad 13 tys. przedmiotów. Tylko 6 procent z nich stanowią czynne satelity. Przeszło 90 proc. kosmicznych odłamków na orbitach okołoziemskich porusza się bez żadnej kontroli z prędkością od 3 do 7,7 km/sek. Zderzenie z takim odłamkiem może mieć bardzo poważne następstwa dla aparatu kosmicznego.

Naukowcy uważają, że podczas drugiego etapu konferencji, który odbędzie się w maju-czerwcu 2010 roku w Kolonii, uda się przygotować projekt dokumentu, który można byłoby przedłożyć pod dyskusję na szczeblach krajowych i międzynarodowym. Bardzo ważne jest, aby wszystkie kraje udostępniły posiadane przez nie dane, na jakich odcinkach orbity znajdują się "kosmiczne śmieci". Na razie w tej dziedzinie brak jest przejrzystości.

źródło: PAP Nauka w Polsce