reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Majowy "Recykling"


02 czerwca 2009

- Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2009 r. minęło pięć lat. Ocenę gospodarki odpadami trzeba przeprowadzać w szerszej perspektywie czasowej niż tylko ostatnie pięć lat – czytamy w artykule dr Beaty Kłopotek, dyrektora Departamentu Gospodarki odpadami w Ministerstwie Środowiska w majowym wydaniu „Recyklingu”.

Ponadto poruszono kwestię wzbudzającą w ostatnim czasie dosyć duże emocje - podatek ekologiczny od samochodów osobowych, który ma zastąpić akcyzę. Na uwagę zasługuje fakt, iż najstarsze pojazdy są użytkowane głównie przez uboższą część społeczeństwa (w Polsce średnia wieku starych aut przekazywanych do demontażu wynosi 17 lat). Jednak jak można dowiedzieć się z materiałów przygotowanych przez Stowarzyszenie FORS w tzw. „Eko-Pakiecie”, zniesienie podatku akcyzowego spowoduje obniżenie cen samochodów, co odczują konsumenci. Niemniej autorzy podkreślają, iż z ponad 13 mln ludzi obciążonych podatkiem ekologicznym na zniesieniu akcyzy skorzysta rocznie ok. 1 mln osób i firm – tyle bowiem wprowadza się średnio pojazdów w ciągu roku na polski rynek. Nabywcami w tym przypadku najczęściej są jednak banki i instytucje leasingowe. Ponadto nowy podatek przełoży się na wzrost importu wraków demontowanych w szarej strefie.

O recyklingu zużytych dywanów i wykładzin pisze karpetolog – dr Józef Ćwiertka. Zaznacza, iż recykling wyrobów włókienniczych znany był już w XIX w., jednakże w Polsce setki milionów m2 tych odpadów czeka na ich zagospodarowanie.