reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Marszałkowie chcą przekazania odpadów gminom


27 maja 2009

Przekazania gminom faktycznego władztwa nad odpadami komunalnymi oraz wyposażenia gmin w odpowiednie instrumenty finansowe chce Konwent Marszałków Województw RP.

14 maja Konwent wydał specjalne stanowisko w sprawie założeń nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Oddanie gminom władztwa nad odpadami komunalnymi jest równoznaczne z wprowadzeniem opłaty celowej dla wszystkich mieszkańców, wnoszonej do gmin bez konieczności przeprowadzania lokalnego referendum.

Taki kształt systemowy tego zadania publicznego - gdzie firmy odbierające odpady od właścicieli nieruchomości są tylko wykonawcą usług zlecanych przez gminę - funkcjonuje w krajach z prawidłową gospodarką odpadami. Gminy zarządzają tam całym systemem publicznych usług komunalnych.

Nieuzasadnione jest zatem eksperymentowanie i szukanie innych niesprawdzonych rozwiązań w sytuacji, kiedy można implementować sprawdzone, skuteczne unijne zasady  - uważają marszałkowie.

Dodajmy, że samorządowcy wielokrotnie domagali się zmiany przepisów dotyczących odpadów. Wprowadzenie nowego systemu mogłoby oznaczać uniknięcie płacenia przez Polskę wysokich kar za niewywiązywanie się z przyjętych zobowiązań unijnych w zakresie gospodarki odpadami.

Treść Stanowiska Konwentu Marszałków Województw RP można przeczytać tutaj.

źródło: Serwis Samorządowy PAP