reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Mielno: 100 tys. turystów i wielkie sprzątanie


19 maja 2009

Gmina Mielno zakupiła system Xpertis firmy Macrologic SA. W imieniu gminy kontrakt został zawarty z OSiR Mielno, w którego gestii leży m.in. zarządzanie oczyszczaniem gminy i plaż oraz organizacja imprez masowych. System będzie wspomagał proces planowania oczyszczania, wywozu odpadów komunalnych oraz rozliczeń z kontrahentami.

Gmina Mielno (5 tys. mieszkańców) leży na Wybrzeżu Słowińskim w wąskim, 3-kilometrowym pasie nad Morzem Bałtyckim, w powiecie koszalińskim. Kilka sąsiadujących na jej terenie miejscowości stanowi jeden z większych kompleksów wypoczynkowo-rekreacyjnych polskiego wybrzeża. Przemysł turystyczny to prawdziwa żyła złota dla mieszkańców Mielna. Wzdłuż jej 25 km piaszczystych plaż zlokalizowanych jest 12 tys. miejsc noclegowych. Na terenie gminy zarejestrowanych jest przeszło 1514 podmiotów gosp. w tym 1,3 tys. osób fizycznych prowadzące działalność. W większości są to działalności związane z turystyką.

Goście zapewniają dobrobyt gminie, która przoduje w rankingach gmin o największych dochodach na mieszkańca (miejsce 10 w 2005r. - 4,2 tys. zł/os.) i największej nadwyżce operacyjnej (miejsce 12 w 2005r. – 1,2 tys. zł/os.). Sto tysięcy turystów odwiedzających rocznie szerokie plaże Mielna prócz pieniędzy zostawia ślad w postaci śmieci. Ich liczba rośnie wraz ze wzrostem popularności miejscowości. Od 2006 roku liczba odpadów wzrosła z 19,5 tys. do 25 tys. metrów sześciennych. Od maja do października trwa okres urlopowy i w tym okresie wytwarzane jest ¾ nieczystości.

Zarządzaniem oczyszczaniem terenów gminy zajmuje się OSiR Mielno, który tylko w obszarze oczyszczania zatrudnia 60 osób. Prace porządkowe są prowadzone w systemie trzyzmianowym od godz. 4 do 22. Do dyspozycji gmina ma pięć śmieciarek do oczyszczania terenów miejskich i 2 ciągniki z przyczepami obsługujące tereny zalesione i plaże.

– Utrzymanie czystości terenów przy ogromnej ilości turystów nie jest prostym zadaniem. Szczególnie trudne jest planowanie tras wywozów, z powodu ogromnej ilości kontrahentów (w sezonie letnim 2 tys.) i rozległego terenu gminy. Dotychczas prowadziliśmy ewidencję w oparciu o Excel. Ale system ten był niezwykle czasochłonny i jak każda ręczna praca z ogromna ilością danych powodował błędy, których skutkiem są opóźnienia wywozu – mówi Aldona Prusinowska, dyrektor marketingu OSiR Mielno.

Dzięki wdrożeniu rozwiązania, osoba zajmująca się planowaniem wywozu śmieci będzie tworzyła i drukowała harmonogramy/plany dla śmieciarek uwzględniające stałe umowy z klientami i zlecenia jednorazowe. Dotychczas było to niemożliwe gdyż wszystkie umowy są dopasowane do indywidualnych potrzeb i ankrowane na czas sezonu. Ponieważ OSiR nie miał możliwości zintegrowania i przetwarzania tych danych w jednym miejscu, planowanie logistyczne było bardzo utrudnione. Dodatkowo system rozwiąże problem monitorowania zużycia paliwa co powinno pozwolić na ograniczenie kosztów, stanowiących głównie obciążenie przedsiębiorstw oczyszczania gminy.

Dzięki nowemu rozwiązaniu dyspozytorzy będą dokonywali rozliczenia kierowców na podstawie porównania faktycznego zużycie paliwa w poszczególnych pojazdach ze zużyciem normatywnym wynikającym z zarejestrowanych kart drogowych. W przyszłości planowane jest połączenie systemu z wagami i systemem GPS XTrack Komunal szczegółowo analizującym dane z pojazdów dotyczące kosztów eksploatacji, czasu i miejsca wykonywania zleceń. Ma to pozwolić na lepsze wykorzystanie śmieciarek na trasie przejazdu.

Wprowadzenie w OSiR Mielno systemu IT usprawni dotychczas prowadzony ręcznie proces fakturowania i windykacji. Samo wystawianie faktur za poszczególne umowy z 2 tys. kontrahentów mogło w sezonie trwać nawet dziesięć dni roboczych. Po wdrożeniu systemu dział księgowości będzie miał możliwość wystawienia dużych ilości faktur, korzystając z mechanizmu "fakturowania w paczkach", w oparciu o dane z dane przechowywana w bazie danych umów i zleceniach jednorazowych. Sama w pełni zautomatyzowana operacja nie zajmie więcej niż dwie godziny. Dodatkowo wprowadzony zostanie mechanizm wysyłki korespondencji seryjnej, co ułatwi korespondencję z kontrahentami.

Dodatkową zaleta wprowadzenia systemu jest możliwość prowadzenia zintegrowanego rozliczania wszystkich innych działalności podlegających OSiR Mielno tj. organizacji imprez masowych, zarządzania cmentarzem etc. Ma to ułatwić prowadzenie sprawozdawczości dla władz Gminy w przyszłości raport finansowy RB31 ma być przesyłamy w formie dokumentu elektronicznego bezpośrednio do systemu finansowo-księgowego Urzędu Gminy.

Nowy system IT w OSiR Mielno został zaplanowany na 5 jednoczesnych użytkowników.

źródło: komunalny.pl