reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ekologiczne braki


13 maja 2009

Na ekologię Polska wydaje co roku ok. 10 mld zł. W najbliższych latach kwota ta zwiększy się o 2-3 mld. To jednak wciąż za mało, aby zrealizować wszystkie unijne zobowiązania.

Dzięki dodatkowym środkom z UE, na ekologię będziemy wydawać 12-13 mld zł rocznie. Jednak na realizację zobowiązań unijnych przez najbliższe 4 lata potrzebnych byłoby ok. 60-65 mld zł i podobna kwota na kolejne 4 lata - do 2016 r. - podkreślił w piątek w Sejmie minister środowiska, prof. Maciej Nowicki.

Minister omawiał rządową politykę ekologiczną państwa do 2009 r. z perspektywą do 2016 roku. Podkreślił, że najważniejszymi kierunkami tej polityki jest realizacja celów zapisanych w traktacie akcesyjnym Polski do Unii Europejskiej.

Jednak na realizację unijnych zobowiązań zabraknie środków. Zdaniem ministra Nowickiego, po przyjęciu dokumentu należy przeprowadzić hierarchizację zadań, tak by wystarczyło pieniędzy na najpotrzebniejsze z nich.

Na co i ile powinniśmy wydać? 40 mld zł powinno zostać wydane na ochronę powietrza, 70 mld zł na ochronę wód - w tym 50 mld na budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków, a 12 mld zł na gospodarkę odpadami.

Prof. Jan Szyszko, podczas konferencji prasowej po debacie w Sejmie, zwrócił uwagę, że podczas przedstawiania dokumentu nieobecny był żaden z ministrów odpowiedzialnych za tę politykę (oprócz ministra środowiska). Zabrakło przedstawicieli resortów: gospodarki, infrastruktury, rolnictwa. "Jest to niedocenianie polityki ekologicznej albo celowa działalność, by państwo nie wykorzystało swoich szans" - mówił Szyszko.

Krzysztof Jurgiel apelował o kontynuowanie programu budowy wodociągów, kanalizacji i oczyszczalni ścieków w miastach powiatowych. W jego opinii są na ten cel unijne środki, jednak są niewykorzystywane.

Głosowanie nad dokumentem odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

źródło: Ministerstwo Środowiska