reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Co Niemcy robią z odpadami


07 maja 2009

Termiczne przekształcanie, czy utylizacja mechaniczno – biologiczna? W poniedziałek, 4 maja rozpoczęła się trzydniowa studyjna wizyta w Niemczech mieszkańców, radnych, urzędników, dziennikarzy oraz ekspertów w dziedzinie gospodarki komunalnej. Organizatorem wyjazdu jest KHK S.A.

Po pobycie w Szwecji w lutym tego roku, Krakowski Holding Komunalny S.A. zorganizował studyjną wizytę do Niemiec. Mieszkańcy, radni, urzędnicy miejscy, dziennikarze i eksperci zapoznają się z rozwiązaniami w dziedzinie gospodarki odpadami we wschodnich landach naszego sąsiada.

W pierwszym dniu wizyty grupa z Krakowa zwiedziła spalarnię śmieci w Magdeburgu. To jedna z najnowocześniejszych instalacji do termicznego przekształcania odpadów w Niemczech. Oddany do użytku w 2005 roku zakład wybudowany w trybie partnerstwa prywatno-publicznego ma wydajność około 600 tys. ton śmieci rocznie. Trafiają tu odpady z Magdeburga, a także z całego regionu. Podczas procesu spalania instalacja produkuje energię cieplną i elektryczną dla kilkudziesięciu tysięcy gospodarstw domowych.

Drugiego dnia wizyty, mieszkańcy Krakowa zapoznali się z rozwiązaniami w dziedzinie gospodarki śmieciowej w Dreźnie. Zwiedzili m.in. instalację do mechaniczno-biologicznego przekształcania odpadów. Obiekt został uruchomiony 2001 roku na terenie zamkniętego kilka lat wcześniej składowiska śmieci. Jego funkcjonowanie polega na kilkunastodniowym procesie rozdzielania poszczególnych frakcji odpadów. W efekcie powstaje produkt, który najczęściej jest termicznie utylizowany. „System mechaniczno-biologiczny nie powinien być traktowany jako docelowe rozwiązanie problemu śmieci. To jedynie element pośredni systemu, na końcu którego jest spalanie” - mówił Hans Dieter Kowalski z ministerstwa ochrony środowiska landu Saksonii.

W ostatnim dniu wizyty w Niemczech grupa z Krakowa zwiedzi kolejną działającą w tym kraju instalację mechaniczno-biologicznego przekształcania odpadów w Grossrachen.

źródło: krakow.pl