reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Za śmieci rozliczy nas gmina


06 maja 2009

Znowu zmieniły się założenia do ustawy o gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Według najnowszej wersji właściciele nieruchomości będą się rozliczali z gminą, a nie jak dziś jest w większości gmin – z firmą przewozową.

– Jeśli nie wprowadzimy tych zmian, przepaść może 1,3 mld zł z Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – przekonuje Marek Michalski, wicedyrektor Departamentu Koordynacji Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Z tych pieniędzy miałyby zostać utworzone nowoczesne instalacje do unieszkodliwiania odpadów – jedna na tzw. region liczący minimum 150 tys. mieszkańców. Żeby jednak były rentowne, śmieci muszą trafiać właśnie tam, a nie na tanie, niespełniające unijnych standardów składowiska. Dlatego pełna władza nad odpadami ma zostać oddana gminom.

To gmina podzieli swój teren na rejony i dla każdego zorganizuje przetarg na wywóz odpadów od mieszkańców (a także z nieruchomości ze sklepami). Ustali też zasady opłat za gospodarowanie odpadami, ile się płaci np. za sam wywóz, a ile za utylizację.

Jeżeli w gminie mieszka mniej niż 150 tys. osób, to powinna przystąpić do związku międzygminnego albo na przykład utworzyć spółkę z innymi samorządami. Związki bądź spółki zbudują i poprowadzą spalarnie, sortownie czy kompostownie.

Źle się to jednak odbije na kieszeniach mieszkańców. Utylizowanie śmieci w nowoczesnych instalacjach jest nawet trzykrotnie droższe niż złożenie ich na składowisku. Na dodatek nie będzie można samodzielnie wybrać konkurencyjnej cenowo firmy wywozowej.

Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej jeśli chodzi o segregację odpadów – mówi Krzysztof Kawczyński, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. – Żeby system sprawnie działał, niezbędne jest nie tylko zbudowanie instalacji, ale i stworzenie preferencji dla odzysku i recyklingu zamiast składowania.

Wcale jednak nie jest pewne, czy firma wywożąca odpady od mieszkańców odbierze od nich za darmo selektywnie zebrane baterie, zużyty telewizor, kuchenkę czy lodówkę. Zależeć to będzie od jej umowy z gminą. Jeśli samorząd zdecyduje się na najtańszą opcję, to za odbiór takich odpadów zapłacą mieszkańcy.

źródło: Rzeczpospolita