reklama: depilacja laserowa Opole | kwas hialuronowy dermologic | koktajle do mezoterapii |

Elektrośmieci Szkło Papier Metale Baterie Niebezpieczne Bioodpady Samochodowe recykling - menu


Reklama:Salon kosmetyczny Opole usuwanie zmarszczek opole koktajle do mezoterapii Szukasz dla suchej skóry i cery kremu nawilżającego? Sprawdź kwas hialuronowy dermologic. Jeśli masz suchą skórę wypróbuj krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Nie ma nic lepszego dla nawilżenia Twojej skóry.

spływy kajakowe Mała Panew opolskie | kajaki Mała Panew

Cierpisz na brak włosów, przerzedzone włosy na głowie. Skorzystaj ze sposobu na włosy: mikropigmentacja skóry głowy Odwiedź miejsce, w którym znajdziesz rozwiązanie na problemy skóry głowy i włosów. mikropigmentacja głowy Klinika Włosa- to miejsce, gdzie twoje włosy odżyją. |
 

Szukaj:

Aktualności

Ankieta

Co, według Ciebie, oznacza pojęcie *zrównoważony rozwój*?1213 odpowiedzi na pytanie
pozostałe ankiety
Serwis zbudowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Recykling puszek w Polsce ma się dobrze


06 maja 2009

Jeszcze do w połowy lat dziewięćdziesiątych w Polsce puszki aluminiowych stanowiły cenne trofea kolekcjonerów. Sytuacja zaczęła zmieniać się dynamicznie z początkiem roku 1996, kiedy Grupa Can Pack zainwestowała w nowoczesne linie do produkcji tych wartościowych opakowań. Od tego czasu, z mniejszymi wahaniami, trwa rozwój rynku puszek napojowych.

Ze wzrostem ilości produkowanych puszek automatycznie wzrasta ilość wtórnego aluminium (ubc – used beverage can), które wymaga zagospodarowania. Stworzony przez Grupę Can Pack krajowy system odzysku i recyklingu puszek przynosi znaczne efekty ekonomiczne oraz, tak istotne w dzisiejszych czasach, korzyści ekologiczne. System ten zapewnia rozwój segregacji odpadów i selektywną zbiórkę opakowań aluminiowych w skali całego kraju. A jest co zbierać - w roku 1996 było do odzyskania ok. 10 tys. ton ubc, w roku 2008 wielkość ta przekroczyła 70 tys. ton! Ze wzrostem ilości ubc na rynku wzrasta także w Polsce dynamicznie poziom odzysku i recyklingu - w roku 2008 poziom ten osiągnął minimum 70%.

Polskie puszki sukces ten zawdzięczają powołanej przez Can Pack, już w 1995 roku, spółce KOBA S.A. Jej działalność polegała na organizacji skupu i oczyszczaniu ubc. W 2003 w odpowiedzi na zmiany w prawie o odpadach oraz obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania nimi, spółka KOBA rozpoczęła działalność jako KOBA Organizacja Odzysku S.A – jej akcjonariuszem pozostaje spółka Can Pack.

Od roku 2008 techniczną działalność KOBY w zakresie zbiórki ubc przejęła spółka Eco Serwis, która obecnie jest krajowym liderem na rynku – rok 2008 zakończyła skupem i przekazaniem do recyklingu ponad 30 tys. ton zużytych puszek aluminiowych!

Eco serwis dynamicznie się rozwija tworząc sieć zakładów recyklingu obejmującą swoim zasięgiem terytorium całej Polski. Obecnie sieć (12 centrów recyklingu ubc: Bydgoszcz, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Nowy Dwór Mazowiecki, Poznań, Szczecin, Wojnicz, Żerniki Wrocławskie) skupuje ponad 55% ubc z polskiego rynku. Eco serwis jest liderem na rynku polskim w odzysku puszek, jest również jedyną organizacją odzysku, która ma techniczne i operacyjne możliwości w samodzielnej realizacji odzysku i recyklingu ubc na poziomie wymaganym przez polskie prawo i dyrektywy opakowaniowe Unii Europejskiej.

Niezależnie od prowadzenia odzysku i recyklingu ubc spółka Eco serwis w lipcu 2005 roku poszerzyła swoją działalność w branży opakowaniowej o produkcję i recykling opakowań szklanych. W Orzeszu (Górny Śląsk) powstała jedna z najnowocześniejszych w Polsce linii do oczyszczania stłuczki szklanej.

Oprócz inwestycji gospodarczych, KOBA i Eco serwis angażują się z działania społeczne i edukacyjne. Już w 1999 roku zainicjowano w szkołach podstawowych największy w Polsce konkurs pod nazwą „Złota Puszka”. Program ten objął procesem edukacji ponad 1000 placówek oświatowych w całym kraju. Obecnie obie spółki intensyfikują również współpracę na polu edukacji ekologicznej, sportowej i obywatelskiej ze szkółkami sportowymi prowadzonymi przez Roberta Korzeniowskiego. W centrach recyklingu Eco serwis organizowane są również cykliczne zajęcia edukacyjne dla szkół oraz mediów. Kluczowe dla prowadzenia skutecznej publicznej edukacji ekologicznej, również w zakresie odzysku i recyklingu aluminiowych puszek, jest ścisła współpraca z Fundacją Nasza Ziemia i Fundacją „Sprzątanie świata - Polska”. Wspólnie realizowane są ogólnopolskie kampanie ekologiczne takie jak „Sprzątanie świata – Polska” i obchody Dni Ziemi.

W roku 2008 fabryka puszek napojowych w Brzesku należąca do Grupy Can Pack zwiększyła zdolność produkcji puszek o kolejne 1.2 mld szt. rocznie i osiągnie poziom blisko 3,0 mld sztuk puszek. Jest to zatem jedna z największych fabryk tego typu nie tylko w Europie ale i na świecie. Na krajowym rynku opakowań piwa udział puszki wzrósł z 12 % w roku 1998 do ok. 45 % w 2008 r. Rok 2009 przynosi kolejną szansę dalszego rozwoju recyklingu tego opakowania. Puszki aluminiowe stanowią dla klientów atrakcyjne opakowanie, a po zużyciu są opłacalnym surowcem, zarówno do odzysku jak i do recyklingu – czyli produkcji nowych puszek.

Grupa Can Pack dynamicznie zdobywa nowe rynki (Wielka Brytania, Indie, Rosja, Ukraina i Rumunia), gdzie w ostatnich latach otworzyła swoje nowe fabryki. Puszki aluminiowe udowadniają zatem, iż inwestycje w te opakowania przynoszą wymierne korzyści zarówno dla gospodarki i konsumentów ale i środowiska. Jak widać puszki nie dają się kryzysowi.

źródło: Zielona Brama